1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Owadzi mikrokosmos
dla kogo?
Kaczeńce
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Nasze szkoły na planie filmowym - Szkoła na widelcu w Dolinie Baryczy

Aktualności, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Data: 2018-05-24

Smaczna i zdrowa edukacja z Grzegorzem Łopanowskim na planie filmowym. W czwartek 24.06.2018  uczniowie, rodzice i nauczycie  z milickich szkół  (realizujących program  owoce i warzywa w szkole)  uczestniczyli w warsztatach edukacyjno – kulinarnych organizowanych przez Fundację Szkoła na widelcu na zamówienie FABRYKI KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ w ramach filmowej produkcji realizowanej dla KOWR.
Uczniowie kl. IV z Społecznej Szkoły im Astrid Lindgren oraz kl. V Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu brali udział w  nagraniu materiału filmowego  z warsztatów prowadzonych przez propagatora zdrowego żywienia najmłodszych, przesympatycznego Grzegorza Łapanowskiego.  Dzieci miały możliwość odkrywania nowych przepisów np. na wegetariański smalec J czy samodzielnego przygotowania prostych sałatek.  Tematem odcinka były przetwory mleczne, owoce i warzywa jesieni. W serwowanych potrawach nie zabrakło produktów  certyfikowanych znakiem Dolina Baryczy Poleca tj. przetworów owocowych z Chaty Łaniaków, owoców  gospodarstwa Pochyła, kiszonek z gospodarstwa Sznajder z Karnic, miodów z gospodarstwa Gucio z Sośni, pysznego Komyśniaka z Piekarni Gądkowice, żytniego pieczywa z Piekarni Familijnej. Dla dzieci został przygotowany smaczny poczęstunek z produktów regionalnych. Nie zabrakło też ryb słodkowodnych – największego bogactwa Doliny Baryczy tym bardziej, że nagranie odbyło się w Rudzie Sułowskiej na tarasie Restauracji 8 Ryb.

Z warsztatów powstanie jeden z czterech (odpowiadającym porom roku)  23 – minutowych odcinków  będący materiałem szkoleniowym i edukacyjnym dla Dzieci, Rodziców i Nauczycieli. Materiał będzie dostępny na płytach DVD i w Internecie, być może TV.

Szkoły biorące udział w nagraniu realizują do 2014 r. program Edukacji dla Doliny Baryczy, tematyka powstających filmów wpisuje się w palny programu Edukacji dla Doliny Baryczy  na kolejny rok szkolny – celem którego będzie m.in. edukacja dotycząca świadomych zakupów przyczyniających się do zachowania specyfiki obszaru w krótkim łańcuchu dostaw.

Warto uczyć i tym, że zakupy lokalnych produktów przyczyniają  się do zmniejszenia emisje spalin (nie ma konieczności dowożenie na duże odległości), zmniejszenia ilość odpadów (nie ma potrzeby dodatkowego opakowywania produktów),  zachowania bioróżnorodności gdyż tradycyjne rolnictwo, leśnictwo i  rybactwo  przyczynia się do zachowania specyfiki obszaru.  Zakupy u lokalnych przedsiębiorców przyczyniają się  do rozwoju przedsiębiorczości a wiec zachowanie i tworzenia nowych miejsc pracy i to nie tylko branży turystycznej.  

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij