1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Ssaczy quiz jeleń
dla kogo?
Gmina Cieszków
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Szlakiem osobliwości Doliny Baryczy

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
 
Data: 2018-09-26
Miejscowość: Milicz
W dniu 26 września odbyła się wycieczka w ramach projektu „Szlakiem rezerwatów i osobliwości przyrodniczo- historycznych Doliny Baryczy”- edycja IX , wspieranego przez gminę Milicz.

W dniu 26 września odbyła się wycieczka w ramach projektu  „Szlakiem rezerwatów i osobliwości przyrodniczo- historycznych Doliny Baryczy”- edycja IX , wspieranego przez gminę Milicz.

Wycieczka edukacyjna jest też działaniem sieciującym w ramach Programu Edukacja dla Doliny Baryczy.

 O godz. 8.30 uczestnicy już siedzieli w autobusie i czekali, aż wyruszymy na kolejną wyprawę po Dolinie Baryczy  uczniowie ze szkół:  SP nr 1 w Miliczu wraz z opiekunem Beatą Walkowiak,  SP w Czatkowicach wraz z Wiesławem Szpakiem, SP w Sułowie wraz z  Wiesławem Mulikiem, SP we Wróblińcu z Dorotą Piec i grupa z Krośnic wraz z Dariuszem Kaliszczakiem.
Na początku  wyruszyliśmy do parku przypałacowego w Cieszkowie,  o historii i parku opowiedziała Hanna Jankowska, która była naszym przewodnikiem. Zwróciła uwagę na altanę oraz most pozostałości po dawnej świetności tego miejsca gdy jeszcze stał tu okazały pałac. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali o hrabinie Katarzynie Sapieżynie i jej zawiłej historii życia. Spacer po parku był okazją do poznania wielu gatunków drzew tj, jak okazałe platany, dorodne cisy i bożodrzew gruczołowaty  i wiele innych. Następnie zaplanowane było zwiedzanie  Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Cieszkowie, nie udało się  jednak wejść do środka ale pięknie odnowiony kościół zrobił na wszystkich wrażenie. 
Potem pojechaliśmy do chłodni w Cieszkowie  – obszar NATURA 2000-jest to miejsce zimowania nietoperzy, w tym czasie nie można było ich niepokoić i dlatego młodzież zatrzymała się przed wejściem do chłodni  i wysłuchała informacji o tym ważnym przyrodniczo miejscu i jego mieszkańcach.
Kolejnym punktem wycieczki był Kościół pod wezwaniem Świętego Macieja w Trzebicku, ks. Proboszcz wpuścił nas do środka i mogliśmy się zobaczyć rzeźbioną ambonę,  wczesnobarokowy ołtarz i organy. Kościół jest przykładem drewnianego budownictwa sakralnego. Budowlę o konstrukcji zrębowej, krytą gontem  z trzech stron ujmują niskie podcienie czyli soboty. Zofia Pietryka jeszcze zwróciła uwagę na kolorowego karpia przy kościele i opowiedziała o Kolorowym Szlaku Karpia jako atrakcji turystycznej regionu DB.
  W drodze do Hubertówki zatrzymaliśmy się w Gadkowicach przy piekarni p. Rybki. Trafiliśmy akurat na wypiek chleba i uczestnicy mieli  wyjątkową okazję zobaczyć jak wypieka się chleb tradycyjną metodą. Było to tym bardziej ważne, iż chleb Komyśniak ma certyfikat Dolina Baryczy Poleca, sporo osób było chętnych żeby zakupić gorący jeszcze, świeży chleb i bułki.
Podsumowanie i poczęstunek  był  Hubertówce k. Gądkowic , która  też posiada znak promocyjny Dolina Baryczy Poleca,  pięknie położonej wśród lasów.  Pyszne ciasto i gorąca herbata i kawa dla dorosłych, wspólne rozmowy nauczycieli i uczniów w urokliwym miejscu to dobre zakończenie wyprawy po regionie.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij