1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Ranking aktywności szkół  
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Ścieżka przyrodnicza: "Karłów - Wałkowa - Karłów"

Ścieżki edukacyjne (Mapa), Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
OPIS

Różnorodność i bogactwo przyrody nadbaryckich lasów poznać możemy wędrując przyrodniczą ścieżką edukacyjną Karłów-Wałkowa-Karłów. Ma ona długość ok. 5,5 km i tworzy pętlę. Cała trasa wyznakowana jest w obu kierunkach znakiem ścieżki edukacyjnej: ukośnym zielonym paskiem na białym polu. Dobrym punktem startowym wycieczki będzie Karłów, jednak trasę można zacząć także w Wałkowie. Na ścieżce znajduje się 10 punktów edukacyjnych opisujących m.in. rośliny lecznicze, stare odmiany jabłoni występujące w Dolinie Baryczy. Wędrując ścieżką przez las dotrzemy do miejscowości Wałkowa. Tutaj, w sadzie przy wyłuszczarni, zlokalizowana będzie „zielona klasa”, pomocna w prowadzeniu zajęć edukacyjnych. We wsi mamy okazję zapoznać się z tradycyjną, jakże charakterystyczną architekturą Doliny Baryczy. Specyficzny styl tego regionu wynika z dawnych wpływów kultury wielkopolskiej oraz śląskiej, znajdziemy tu budowle z muru pruskiego oraz subtelne, ceramiczne detale. Zdecydowana większość budynków mieszkalnych występujących w tutejszych wsiach to domy zagrodowe, wybudowane pomiędzy końcem XIX a połową XX wieku. Znajdziemy tu ściany murowane i licowane cegłą bądź wykończone tynkiem, ściany o konstrukcji szkieletowej – szachulcowe (wypełnienie z gliny i trzciny), rzadziej murowane z pustaków żwirowo – cementowych lub o ścianach oszalowanych pionowymi deskami. Ciekawym elementem konstrukcyjnym są bryły rudy darniowej, używanej najczęściej do budowy cokołów budynków lub uzupełnienia fragmentu muru. Zlokalizowana w centrum wsi dawna wyłuszczarnia szyszek w części jest murowana z cegły, a w części wykonana z muru pruskiego. Wyłuszczarnię wybudowano na początku XX wieku, obecnie nie jest już użytkowana, są natomiast plany, by utworzyć tu ośrodek edukacji przyrodniczej. W Wałkowie znajdziemy też zabytkowy dom z 1828 r (dom nr 1) o boniowanych narożach (tzn. zdobionych na powierzchni żłobkami odcinającymi pozorne ciosy), oraz datą budowy umieszczoną w pasie międzykondygnacyjnym, pomiędzy konsolkami stylizowanymi na liście akantu. Więcej informacji związanych ze ścieżką przyrodniczą znajduje się na stronie: www.barycz.pl


Na ścieżce znajduje się 10 punktów edukacyjnych:
1.    Typy siedliskowe lasu.
2.    Rośliny lecznicze.
3.    Drzewa Doliny Baryczy.
4.    Ul.
5.    Tradycyjne odmiany jabłoni w Dolinie Baryczy.
6.    Owadzi hotel.
7.    Zadrzewienia śródpolne.
8.    Zarastanie zbiorników wodnych.
9.    Stare i martwe drewno.
10.   Ptaki lasu.

 0/5
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
TRASA WYCIECZKI
Różnorodność i bogactwo przyrody nadbaryckich lasów poznać możemy wędrując przyrodniczą ścieżką edukacyjną Karłów-Wałkowa-Karłów. Ma ona długość ok. 5,5 km i tworzy pętlę. Cała trasa wyznakowana jest w obu kierunkach znakiem ścieżki edukacyjnej: ukośnym zielonym paskiem na białym polu. Dobrym punktem startowym wycieczki będzie Karłów, jednak trasę można zacząć także w Wałkowie.
OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij