STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Ciernik

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Ciernik (Gasterosteus aculeatus)


Ciernik (Gasterosteus aculeatus)

 

Opis: mała ryba o ciele wrzecionowatym, silnie spłaszczona bocznie, z mocno przewężonym trzonem ogonowym. Wachlarzykowate płetwy piersiowe i ogonowa, na grzbiecie trzy ostre kolce odchylone do tylu, podobnie przekształcone płetwy brzuszne.  Osiąga 5–8 cm długości. Grzbiet szarozielony, niebieskozielony lub ciemnoszary, boki srebrzyste. Samce na czas godów posiadają czerwone przebarwienie na brzuchu.

 

Występowanie: wszystkie płytkie wody, zwłaszcza spokojne z dużą ilością roślinności. Tworzy formy słodko- i słonowodne. Widywany w stawach hodowlanych i rzekach na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia:  aktywny w dzień, często żeruje w nocy. Żyje w małych luźnych ławicach. Żywi się małymi organizmami wodnymi – np. larwami owadów.


Rozmnażanie: tarło przypada na okres od marca do lipca. Samiec buduje gniazdo, po czym wabi do niego samicę. Następnie broni złożonej ikry przed innymi osobnikami. Troskliwa opieka trwa aż do wyklucia się narybku i rozpoczęcia przez niego samodzielnego życia. 

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij