STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

wycieczka do rezerwatu Olszyny Ni

Zapraszamy na wydarzenia, Autor: Barbara Dwojak , Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku
inne
 0/5
Data wydarzenia: 2015-05-06 do 2015-05-07
Gmina: Żmigród
Miejscowość: Niezgoda
wycieczka do rezerwatu Olszyny Niezgodzkie oraz na spotkanie z ptakami drapieżnymi

Sprawozdanie z wycieczki do Rezerwatu

Olszyny Niezgodzkie

W dwudniowej wycieczce brało udział 20 uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku. Wycieczka odbyła się 6-7 maja 2015r. Wyjazd miał na celu lepsze poznanie najbliższej okolicy, poznanie przyrody regionu, a w szczególności rezerwatu Olszyny Niezgodzkie, który należy do Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Nasza eskapada mogła się odbyć dzięki uprzejmości pani Ani Zelenay z Nadleśnictwa Żmigród, która przygotowała nam ciekawe lekcje terenowe oraz nocleg.

Po przyjeździe do Niezgody zostawiliśmy swoje bagaże i od razu udaliśmy się na zajęcia z ptakami drapieżnymi. Były tam sokoły, jastrzębie, jastrzębie Harissa, puchacz oraz raróg. Zajęcia były bardzo fascynujące i ciekawe. Dużo można było dowiedzieć się o ptakach drapieżnych, ich zwyczajach i sposobach tresury. Na początku wszyscy obawiali się trochę latających drapieżników, ale potem oswojono się z nimi i nastąpiła przednia zabawa. Po tych atrakcjach nastąpiła przerwa na obiad i ciepłą herbatę, gdyż był to chłodny i deszczowy dzień. Następnie udaliśmy się nad staw  w Niezgodzie, aby obserwować ptaki.

Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Trzy Stawy” zlokalizowana jest w miejscowości Niezgoda, w gminie Żmigród. Rozpoczyna się przy świetlicy, w której nocowaliśmy dzięki uprzejmości sołtysa wsi pana Dariusza Gierusa. W pobliżu znajduje się także czatownia do obserwacji ptaków. Dzięki lornetkom mogliśmy obserwować życie na i wokół stawu. Obserwowaliśmy różne gatunki ptaków. W Niezgodzie występuje większość typowych mieszkańców baryckich stawów. Liczne populacje lęgowe mają tu gęgawa i perkoz dwuczuby (w obu przypadkach – ponad 15 par). Wśród gniazdujących ptaków do cenniejszych należą błotniak stawowy, bąk oraz żuraw. Spotkać tu można stada ptaków siewkowych – batalionów, rycyków, łęczaków, kwokaczy czy samotników. Wśród nich trafiają się rzadsze gatunki, takie jak szczudłak czy brodziec pławny. Obserwowano tu też  bieliki, a także  mewy białogłowe.

 Wieczorem pan Leszek Kraśniewski z Nadleśnictwa Żmigród zorganizował nam ognisko.

Drugi dzień naszego pobytu również był bardzo ciekawy. Wybraliśmy się do rezerwatu Olszyny Niezgodzkie.  Rezerwat Olszyny Niezgodzkie został utworzony przez Niemców na terenie położonym na południowy wschód od wsi Niezgoda. Początkowo obejmował obszar ponad 200 ha podmokłych olsów porastających dolinę Ługi i nosił nazwę Die Luge. Niestety po 1945 roku rozpoczęto tu planową gospodarkę leśną i okrojono rezerwat do 74 ha. Teren rezerwatu porośnięty jest silnie podtopionym lasem olsowym o budowie kępkowo-dolinkowej.y. Występuje tu ols porzeczkowy Ribeso nigri-Alnetum, miejscami o specyficznej budowie kępkowo-dolinkowej. Zbiorowisko to występuje na terenach zastoiskowych, w których nie ma przepływu wody, a woda utrzymuje się przez cały rok. Rozciąga się na odcinku od wsi Niezgoda, aż po Grabówkę. Ols wykształca się na glebach pobagiennych, mułowo-murszowych i murszowo-mineralnych. Zdarza się, że olsza ma widoczne u nasady pnia korzenie, sterczące ponad powierzchnię gruntu. Drzewo wygląda wówczas jakby opierało się na szczudłach. Zjawisko to występuje dosyć powszechnie na terenie rezerwatu Olszyny Niezgodzkie.  Są tu fragmenty ok. 100 letnich drzewostanów olszowych, poprzerywane porębami, uprawami leśnymi i młodnikami. W pobliżu asfaltowej drogi rośnie także kilka okazałych dębów szypułkowych, z których najgrubszy liczy sobie 675 cm w obwodzie i jest pomnikiem przyrody. Kilka z nich ma charakterystyczne licznie wydrążone otwory. Powstają one za sprawą chronionego Koziroga Dębosza, którego larwy przez trzy pierwsze lata swojego życia bytują w pniach dębów. Pan Leszek Kraśniewski  bardzo cierpliwie przekazywał nam swoją wiedzę. Pokazywał niezwykłości tego rezerwatu, opowiadał o jego mieszkańcach, o życiu lasu i gospodarce leśnej. Ogółem flora roślin naczyniowych rezerwatu liczy 276 gatunków ( w tym 26 gatunków drzew, 23 gatunki krzewów i 227 gatunków roślin zielnych). Z gatunków chronionych należy wymienić: bluszcz pospolity, kalinę koralową, kruszynę pospolitą, porzeczkę czarną, konwalię majową, grzyb sromotnik bezwstydny oraz sztucznie wprowadzony jarząb szwedzki. Oprócz roślin olszyny są także ostoją ssaków, płazów i gadów. Od niedawna coraz liczniej na tym terenie występują bobry, których ślady działalności łatwo dostrzec z drogi asfaltowej Niezgoda – Ruda Żmigrodzka. Coraz gorszy bilans wodny, suche lata i nienajlepsza gospodarka wodna ludzi są olbrzymim zagrożeniem dla podmokłych środowisk takich jak olszyny. Może właśnie bobry, w skutek swojej inżynierii wodnej, będą wstanie zapobiec degradacji tego niezwykle cennego i unikatowego ekosystemu, który niegdyś był bardzo powszechny w Dolinie Baryczy.

Po powrocie z wyprawy pożegnaliśmy się z miłymi gospodarzami i wyjechaliśmy do domu.

*we sprawozdaniu posiłkowano się informacjami ze strony Barycz.pl
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
KALENDARZ WYDARZEŃ
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930-----
-------
   kwiecień 2024   
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij