BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Podsumowanie, rozwój i plany Programu Edukacja dla Doliny Baryczy. NAJAKTYWNIESZE szkoły, przedszkola oraz ośrodki pozaszkolne wybrane!

Aktualności, Autor: Anna Urbańczyk , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Data: 2016-09-06
Miejscowość: Milicz
W piątkowe popołudnie 02.09.2016 odbyło się II FORUM Programu Edukacja dla Doliny Baryczy pod hasłem: Interdyscyplinarność w edukacji dla regionu Doliny Baryczy. Gospodarzem tegorocznej konferencji była Szkoła Podstawowa nr 2 w Miliczu, koordynatorem Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, patronem Gmina Milicz.

W piątkowe popołudnie 02.09.2016 odbyło się II FORUM Programu Edukacja dla Doliny Baryczy pod hasłem: Interdyscyplinarność w edukacji dla regionu Doliny Baryczy. Gospodarzem tegorocznej konferencji była Szkoła Podstawowa nr 2 w Miliczu, koordynatorem Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, patronem Gmina Milicz.

Na konferencję licznie przybyły szkoły, ośrodki  biorące udział w Programie, przedstawicieli gmin, biblioteki, koordynatorzy świetlic oraz chętni do przystąpienia do programu.

Program Forum był bardzo bogaty: podsumowaliśmy aktywność placówek w roku szkolnym 2015/2016, omówiliśmy co się wydarzyło przez ten rok, zaprosiliśmy wszystkich uczestników na warsztaty, panele, które były dobrym przykładem nauczania  interdyscyplinarnego o regionie. Odbyły się również popołudniowe panele pod hasłem: „Korzyści dla wszystkich” , rozdane zostały tabliczki świadczące o realizacji programu, rozdano gazetkę związaną z rocznymi działaniami w programie.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez dyrektorkę szkoły podstawowej nr 2 w Miliczu Jolantę Wybierałę, prezes Stowarzyszenia Ingę Demianiuk –Ozgę oraz burmistrza Piotra Lecha. Uczestnicy obejrzeli film o programie, który w telegraficznym skrócie przekazał genezę i rozwój programu.

Ponad 60% palcówek oświatowych z terenu Doliny Baryczy przystąpiło  do Programu Edukacja dla Doliny Barycz, a liczymy na więcej. Rozwój tego programu to wspólny wysiłek aktywnych szkół, przedszkoli, ośrodków i wspierających nas gmin – mówi Inga Demianiuk-Ozga

Przewodnicząca Społecznej Rady na rzecz Edukacji – Zofia Pietryka zaprosiła na interdyscyplinarne warsztaty.

W 10 klasach na terenie szkoły, odbyły się półgodzinne panele w formie ćwiczeń, warsztatów w których nastąpiła wymiana doświadczeń między uczestnikami dotycząca nauczania z wykorzystaniem gier edukacyjnych. Pomysły wypracowane na panelach były zapisywane i posłużą jako Dobre Praktyki dla innych do wykorzystania podczas zajęć.

Po dawce dobrej energii  czas na emocje. Druga część Forum to podsumowanie najbardziej aktywnych w programie w latach 2015/2016. Społeczna Rada którą przedstawiła Zofia Pietryka wybrała kryteria wg których zostały ocenione placówki. Anna Urbańczyk – koordynator programu przedstawiła procedurę wyboru najbardziej aktywnych. Podstawowym narzędziem służącym gromadzeniu danych z programu jest serwis edukacja.barycz.pl. W serwisie jest zalogowanych powyżej 500 osób i już ponad 1000 zasób (materiałów edukacyjnych, bazy wiedzy, ścieżek edukacyjnych, ofert ośrodków, wydarzeń). Za pomocą serwisu gromadzimy też dane z monitoringu tj. zajęć szkolnych, korzystanie z ofert ośrodków, działania sieciujące (wydarzenia, konkursy, programy). Po przeanalizowaniu danych z serwisu ,Społeczna Rada wybrała 7 najważniejszy kryteriów oceny aktywności szkół i przedszkoli : uzupełnianie (ilość) zasobów, różnorodność zasobów, korzystanie z ofert ośrodków, korzystanie ze sprzętu, pomocy edukacyjnych, udział szkół w działaniach sieciujących, systematyczny monitoring.

W poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęli:

Za Ilość uzupełnianych zasobów w przeliczeniu na ilość oddziałów: Przedszkole Samorządowe z oddziałem Przedszkolnym w Sośniach

Za różnorodność zasobów (materiał edukacyjny, baza wiedzy, ścieżki, generatory, zaproszenia na wydarzenia): Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze

Za korzystanie z ofert ośrodków. Ilość uczniów korzystających z oferty w przeliczeniu na uczniów w szkole: Zespół Szkół Specjalnych przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu

Za korzystanie z pomocy edukacyjnych, sprzętu w przeliczeniu na liczbę uczniów w szkole: Przedszkole Samorządowe z oddziałem Przedszkolnym w Sośniach

Udział w działaniach sieciujących – m.in. wydarzeń w których szkoła uczestniczy lub jest organizatorem:  Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku

Ogólny ranking aktywności wypadł następująco:

Gmina

Nazwa

miejsce

Milicz

Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku 

1

Odolanów

Zespół Szkół w Odolanowie

2

Sośnie

Przedszkole Samorządowe z  Oddziałem  Przedszkolnym w Sośniach

3

Milicz

Przedszkole Parafialne im. św.Feliksa z Cantalicio

4

Twardogóra

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze 

5

Sośnie

Zespół Szkół w Pawłowie

6

Żmigród

Zespół Szkół Dwujęzycznych
w Żmigrodzie

7

Twardogóra

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II
w Twardogórze

8

Przygodzice

Zespół Szkół  w Dębnicy

9

Sośnie

Zespół Szkół w Cieszynie

10

 

Wyróżniającymi się ośrodkami w roku szkolnym 2015/2016 za różnorodność oferty, systematyczność monitoringu, liczne propozycje wykorzystania pomocy edukacyjnych, zaangażowanie w wykorzystaniu serwisu zdobyły PGL LP Nadleśnictwo Żmigród, Rodzinny Park Przygód Górecznik.

Każda z nagrodzonych placówek otrzymała wyróżnienie oraz bon do odebrania nagród.

Następnie każdej placówce uczestniczącej w programie oraz przedstawicielom gmin wręczyliśmy tabliczki. Garfika tabliczki może być użyta jako przycisk do umieszczenia w Państwa serwisach jako baner przekierowujący na stronę edukacja.barycz.pl (do pobrania w załączniku)

 

Pani prezes Inga Demianiuk –Ozga przedstawiła harmonogram realizacji programu oraz zaprosiła na moderowane panele dyskusyjne angażujące uczestników do podzielenia się doświadczeniami,  służące identyfikacji potrzeb szkoleniowych, doradczych , organizacyjnych. Panele zostały podzielone na 4 grupy tematyczne: Jak skutecznie korzystać z serwisu edukacja.barycz.pl?, Jak wspierać działania szkoły/ przedszkola za pomocą  stowarzyszenia? Jak wykorzystać program i narzędzia do rozwoju oferty? Mój program a Edukacja dla Doliny Baryczy. Wnioski z paneli zostaną zidentyfikowane na portalu edukacja.barycz.pl

Na zakończenie, każda palcówka odebrała gazetki edukacyjne do rozdystrybuowania na wywiadówkach, klientów ośrodków, odwiedzjących gminy.

Gratulujemy aktywnym placówkom, liczymy na dalszą współpracę w realizacji programu. Ten program to nasze wspólne dzieło, które tworzy świadomego mieszkańca Doliny Baryczy, mieszkańca, który tutaj zostanie i będzie działał na rzecz rozwoju regionu.

PLIKI ZASOBU
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij