STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE2020_Omnibus z Doliny Baryczy_Nietoperze z Cieszkowa_Bartłomiej Rogal_kl. VII_ S.P. im. M. Kopernika w Pakosławsku_gmina Cieszków

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Bartłomiej Rogal , Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (VII-VIII)
Chłodnia w Cieszkowie niegdyś była spiżarnią, w której przechowywano żywność. Dziś stanowi jedno z największych zimowych schronień nietoperzy na terenie Dolnego Śląska.


Chłodnia w Cieszkowie niegdyś była pałacową spiżarnią, w której przechowywano żywność. Dziś stanowi jedno z największych zimowych schronień nietoperzy na terenie Dolnego Śląska. Zimę spędza tu ponad 200 tych szczególnych i tajemniczych ssaków. O wyjątkowym charakterze tego obiektu decyduje nie tylko liczba hibernujących nietoperzy, ale również różnorodność spotykanych tu gatunków. Ze względu na szczególne znaczenie chłodni dla nietoperzy od 1996 PTPP "pro Natura" we współpracy z Nadleśnictwem Milicz, podejmują działania mające na celu ochronę tego miejsca. Zamurowano część wejścia i zamontowano metalowe drzwi z otworem umożliwiającym nietoperzom swobodny wlot do wnętrza. Postawiono również kilka ścianek działowych i zbudowano basen z wodą, co poprawiło panujące tu warunki mikroklimatyczne. Dziś chłodnia stanowi bezpieczne schronienie dla nietoperzy. Jest miejscem godów i zimowiskiem, w którym mogą się schronić i przetrwać bez niepokojenia najbardziej krytyczny dla nich okres - zimę, kiedy brakuje pokarmu i zmusza je do hibernacji. Najliczniejszym gatunkiem zamieszkującym chłodnię jest Mopek, na drugim miejscu jest Gacek brunatny. Chłodnia stanowi  też schronienie kilkudziesięciu osobników Nocka dużego i Nocka rudego, które odwiedzają ją zarówno latem jak i zimą. Na terenie starej spiżarni można spotkać po kilka osobników z gatunków takich jak Nocek Natterera, Gacek szary, Mroczek późny. Z listy tej na szczególną uwagę zasługują dwa silnie zagrożone, wpisane na listy Światowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunki wysokiego ryzyka, narażone na wyginięcie: nocek duży i mopek. Poza rolą hibernakulum, chłodnia ma również znaczenie dla nietoperzy odbywających migracje. Późnym latem i jesienią obserwuje się tu znaczną liczbę osobników nie spotykanych potem w okresie zimowym, dla których jest to stanowisko godowe. Chłodnia w Cieszkowie wymaga szczególnej opieki i ochrony. Nie możemy ochronić zagrożonych gatunków bez ochrony miejsc ważnych dla ich życia i rozwoju.


Metryczka

1.Tytuł pracy: Nietoperze z Cieszkowa

2. Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku

3.      Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia: Barbara Dwojak

4.       

Imię i nazwisko autora pracy :

Nazwa obiektu

Bartłomiej Rogal

Chłodnia w Cieszkowie

 

5. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy: zdjęcie z domowego archiwum, Strony: obszary.natura2000.pl, wroclaw.rdos.gov.pl 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  2. Las
Zabytki
Atrakcje DB
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne

Zasób biorący udział w inicjatywie:
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij