BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Błotniak stawowy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych związany z wodami i gnieżdżący się w trzcinach


Błotniak stawowy jest najliczniejszym z czterech gatunków błotniaków występujących w Polsce.

Samiec ubarwienia ciemnobrązowego, głowa żółtawa, kreskowana, na skrzydłach i ogonie występują popielate plamy. Samica brunatna z żółtym wierzchem głowy, gardłem i plamami na ramionach. Lata ze skrzydłami uniesionymi do góry.

Jego siedliskiem lęgowym są stawy o różnej wielkości, konieczna jest jednak odpowiednia powierzchnia trzcinowisk. Zdarza się, że odbywa lęgi na polach w uprawach zbóż. Podczas wiosennych toków samiec i samica wykonują efektowne ewolucje w powietrzu.

Żerowiskiem błotniaka stawowego są zarówno same stawy, jak i otwarte tereny w ich sąsiedztwie. On jak wszystkie błotniaki ma dobry słuch, dzięki któremu wykrywa z łatwością swoje ofiary.

Jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej. Jego liczebność jest zagrożona, ponieważ dochodzi do utraty jego naturalnych siedlisk(wykaszanie i wypalanie szuwarów na stawach i innych zbiornikach wodnych).

Na stawach w Dolinie Baryczy gniazduje łącznie do 200 par tych drapieżników. Obserwacje  tych ptaków można prowadzić między innymi w takich kompleksach jak: Stawno, Radziądz, Ruda Sułowska, Jamnik, Potasznia, Niezgoda, Krośnice, Żeleźniki, Droździęcin, Grabek, Przygodzice.

 

Więcej informacji dotyczących występowania, siedlisku, gnieździe, lęgu, preferowanym pokarmie i wędrówkach znajdziesz na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl

Autor zdjęcia: surub, fotolia.com

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij