BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Śmieszka

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Najpospolitsza polska mewa, hałaśliwa i łatwa do zauważenia.


Śmieszka jest niewielkim jasnopopielatym ptakiem z ciemnobrązowym kapturem na głowie. Jej dziób i nogi są barwy ciemnoczerwonej. Młody osobnik nie ma jeszcze kaptura, posiada jeszcze brązowe pióra, które stopniowo staną się jasnopopielate.

Gniazdo śmieszki to usłany trawami dołek w ziemi lub kopiec z roślinności na wodzie. Gnieździ się w koloniach, w których osiąga liczebności nawet rzędu kilku tysięcy par. Do lęgów potrzebuje bezpiecznych i odkrytych miejsc - takie warunki spełniają wyspy na stawach, nie porośnięte zbyt wysoką roślinnością. W zależności od dostępności dogodnych siedlisk zarówno liczba kolonii jak i liczebność samych gniazd podlega sporym wahaniom. W ostatnich latach w Dolinie Baryczy funkcjonowało około pięciu kolonii, z łączną liczebnością 6 tysięcy par. Kolonie lęgowe obserwowane są w kompleksach Stawno (staw Słupicki Nowy i Gadzinowy Mały), Żeleźniki (staw Antoni) i innych. Ptaki nielęgowe obserwować można w całej dolinie - nie tylko nad wodami, ale również na polach czy w miastach. Nie unika zatem sąsiedztwa człowieka, czasem korzysta z jego działalności, żywiąc się na wysypiskach śmieci albo żerując na oranych polach.

Śmieszka jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej, zagrożonym utratą naturalnych siedlisk poprzez osuszanie terenów bagiennych oraz niszczenie kolonii lęgowych na stawach hodowlanych.

 Więcej informacji o preferencjach siedliskowych, jak również żerowiskowych śmieszki i innych ciekawych informacji znajdziesz na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl

Autor zdjęcia: Krzysztof Ostrowski

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij