BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Łabędź czarnodzioby

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Najmniejszy spośród łabędzi występujących w Polsce.


Łabędź czarnodzioby jest najrzadszym gatunkiem łabędzia. Sylwetką przypomina łabędzia krzykliwego ale ma wyraźnie krótszą szyję i okrągłą głowę z krótszym dziobem. Kolor dziobu w większości jest czarny, u nasady dziobu umieszczona jest jaskrawo żółta, owalna plama. Trąbiący głos nieco podobny do głosu większego łabędzia krzykliwego.

Gniazduje w arktycznej tundrze; dawniej zimował w południowej Azji, a dopiero od XX wieku spędza zimy również w zachodniej Europie, dzięki czemu jego szlaki migracyjne prowadzą przez terytorium Polski. Gatunek towarzyski, tworzący podczas wędrówek znaczne skupienia.

W szczycie przelotu obecnie w całej Dolinie Baryczy może przebywać około 200 ptaków. Najchętniej przebywa na stawach z płytką wodą. Na przykład, na stawach kompleksów Stawno, Radziądz i Ruda Sułowska, a także na stawie Rudym, na polderze jamnickim oraz Łąkach Odolanowskich. Szczególnie dogodnym miejscem do obserwacji tego gatunku są stawy Żabieńce i Trześniówki, w południowej części kompleksu Ruda Sułowska, wokół których biegnie ścieżka przyrodnicza.

Jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej.

 

Szczegółowe informacje na temat łabędzia czarnodziobego są dostępne na stronach:


www.ptaki.info.pl

www.barycz.pl


Autor zdjęcia: Leszek Duduś, barycz.pl

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  5. Staw

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij