STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Szczeżuja wielka

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Szczeżuja wielka (Anodonta cygnaea)


Szczeżuja wielka (Anodonta cygnaea)

 

Opis: Gatunek największego małża żyjącego w Polsce. Muszle wypukłe u dorosłych osobników, a płaskie u młodych. Finalnie osiągają długość od 100 do 200 mm, wysokość 55 – 70 mm, szerokość 33 – 45 mm. Silnie zaznaczone linie przyrostu, ścianki cienkie, od wewnątrz perłowe, od zewnątrz zaś pokryte warstwą konchiolinową, barwy żółto-oliwkowej do brunatnej.

 

Występowanie: Częsta na nizinach i wyżynach Polski. Zasiedla stawy, zamulone zbiorniki, starorzecza i wolno płynące rzeki. Znosi zasolenie do 0,2 %. Z terenów Doliny Baryczy znana z kompleksów stawów i cieków wodnych.

 

Tryb życia: Małż wolno porusza się po dnie zamulonych akwenów wodnych, filtrując wodą w celu pobrania tlenu i składników odżywczych. Jest to gatunek długo żyjący nawet do kilkunastu lat.

 

Rozmnażanie: Zapłodnienie zachodzi w obrębie jamy skrzelowej – podobnie jak u innych małży. Z zapłodnionych jaj w okresie zimy rozwijają się larwy zwane glochidiami, które przenoszą się na ryby w marcu kolejnego roku. Do głównych żywicieli larw można zaliczyć: ciernika, okonia, szczupaka, lina i węgorza. Młode osobniki osadzają się głównie na płetwach piersiowych i skrzelach. Przechodzą rozwój w czasie bardzo krótkim – kilka tygodni. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 3 lat.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij