BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Rzekotka drzewna

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Rzekotka drzewna (Hyla arborea)


Rzekotka drzewna (Hyla arborea)

 

Opis: Płaz bezogoniasty. Osiąga długość do około 70 mm. Płcie nie różnią się wielkością. Ciało delikatne pokryte cienką skórą. Ubarwienie zwykle zielone, ale również szare, brązowe lub żółtawe, warunkowane otoczeniem. Na bokach ciała charakterystyczna ciemna pręga. Oczy duże, wyłupiaste. Opuszki palców przekształcone w przylgi ułatwiające wspinaczkę po drzewach.

 

Występowanie: Preferuje niziny i wyżyny, sporadycznie tereny górskie. Spotykana zarówno w lasach, jak i zakrzywieniach oraz w starych ogrodach, parkach i sadach. W Dolinie Baryczy warto poszukiwać jej przy groblach stawów w okolicznych szuwarach i na gałęziach drzew i krzewów.

 

Tryb życia: Aktywność przypada na zmierzch i noc, choć twierdzi się, że preferuje promienie słoneczne. Za dnia spędza większą część życia na roślinach, po których się wspina umiejętnie wykorzystując przylgi. Żywi się owadami, które sprawnie chwyta. Zimę spędza zagrzebana w ziemi w sąsiedztwie zbiornika wodnego.

 

Rozmnażanie: Po wybudzeniu się z letargu na początku maja przystępuje do godów. Samce wydają najgłośniejszy rechot ze wszystkich żab. Do rozrodu wybierane są zbiorniki naturalne, bogato obrośnięte roślinnością. Samica składa żółtawe jaja w postaci kłębów – zazwyczaj 10 – przy czym każdy zawiera do około 25 jaj. Kijanki o zielonkawej barwie osiągają długość do 50 mm. Żywiąc się roślinami wodnymi i glonami, po 3 miesiącach przeobrażają się, uzyskując około 17 mm długości. Młode osobniki zimują dwukrotnie, by po tym okresie osiągnąć dojrzałość płciową. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij