BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Władysław Wawrzyniak

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Edmund Radziszewski, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Przygodzice
Władysław Wawrzyniak



       Mjr Władysław Wawrzyniak (Gmina Przygodzice)


Urodził się 15.05.1890 r. w Antoninie w rodzinie Ludwika Wawrzyniaka i Józefy z Rosińskich, zm. w 1940 r. w Katyniu.



Życiorys


Władysław Jan Nepomucen Wawrzyniak urodził się 15 maja 1890 roku w Antoninie w rodzinie dyrektora tartaku Ludwika Wawrzyniaka i Józefy z Rosińskich. W latach 1900-1911 uczęszczał do Gimnazjum Ostrowskiego, kiedy młodzież polska w nim szczególnie intensywnie edukowała się patriotycznie. Maturę zdał w 1911 r. Studiował następnie prawo na uniwersytetach w Monachium i Wrocławiu. W czasie studiów należał do „Zetu” - tajnego Związku Młodzieży Polskiej działającego w skupiskach akademickich trzech zaborów. Pracę rozpoczął w ostrowskim sądzie jako referent. Po wybuchu I wojny światowej powołany został do armii pruskiej i walczył na obu frontach, zachodnim i wschodnim, został dwukrotnie ranny. Zdemobili­zowany w stopniu podporucznika powrócił w listo­pa­dzie 1918 r. do Ostrowa. Tu zgłosił się do Powia­to­wej Rady Ludowej i włączył się w tworzenie pierw­sze­go polskiego pułku piechoty. Z po­wo­du napiętych stosun­ków polsko-nie­mie­c­kich pułk przeniesio­no do Szczy­pior­na, znajdującego się po stronie polskiej, gdzie został on przekształcony w I Batalion Pograniczny Poznański. Władysława Wawrzyniaka powołano na jego dowódcę. Następnie został dowódcą okręgu VII, sformował 12 Pułk Strzelców Wielkopolskich, który został przemianowany w 1920 r. na 70 pułk piechoty. Szybko awansował na porucznika, kapitana i 1 kwietnia 1920 r., już podczas wojny polsko-bolszewickiej, na majora. Do 1925 r. był komendantem wojskowym w Grudziądzu, następnie dowódcą 57 p.p. i 35 p.p. W 1929 r. został przeniesiony w stan spoczynku. Osiadł wtedy w Buku, miasteczku wielkopolskim pod Poznaniem. Otrzymał Order Virtuti Militari V klasy, Krzyż Niepodległości i Order Odrodzenia IV klasy. Mimo że znajdował się w stanie spoczynku, w 1939 r. zgłosił się do wojska. Wziął udział w wojnie obronnej i w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu w Kozielsku. Zamordowany został wiosną 1940 r. w Katyniu.



Związki z gminą Przygodzice


W Antoninie uczęszczał do szkoły powszechnej. W 2000 r. w kościele p.w. MB Ostrobramskiej w Antoninie, dawniej kaplica książąt Radziwiłłów, została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona majorowi Władysławowi Wawrzyniakowi.


Oprac. Edmund Radziszewski

 


Bibliografia:

Radziszewski Edmund, Władysław Wawrzyniak (1890-1940), w: Przygodzickie Wieści Gminne, nr 4 (53) z grudnia 2008.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij