1. ZALEW DAWNIEJ I DZIŚ
Pierwsze stawy rybne założono w rejonie Milicza w XIII stuleciu. Na przestrzeni wieków zmieniała się ich liczba i powierzchnia. Stawy były osuszane i zamieniane na pola uprawne lub w ich miejsce lokowano osady. Obecny milicki zalew również znajduje się w miejscu, gdzie niegdyś rozciągał się duży akwen Bader Teich (Staw Kąpieliskowy). Zajmował on obszar między obecną ulicą Wojska Polskiego i torami kolejowymi a Baryczą i Miliczem.
Wybudowano go zapewne na przełomie XVII/XVIII w. W każdym razie widnieje już na mapie księstwa oleśnickiego z 1739 roku. Ujęto go również na Mapie Wojennej Śląska sporządzonej w 1753 r. przez majora Chrystiana von Wrede. Tutaj też po raz pierwszy figuruje nazwa stawu jako Bader Teich. Późniejsze mapy z końca XVIII w. i XIX w. także potwierdzają jego istnienie. Nazwa stawu sugerowałaby, że nie tylko był wykorzystywany gospodarczo, jako staw hodowlany, lecz również służył celom rekreacyjnym.
Staw na początku XX wieku podzielono na dwa mniejsze akweny – Baderteich i Fisch Teich (Staw Rybny), a w następnych latach osuszono. Na mapie z lat 30. i 40. XX w. pozostawiono już tylko ich nazwy, a w miejscu zbiorników zaznaczono tereny łąkowe. Po obu stawach pozostały jednak groble porośnięte potężnymi dębami i resztki betonowych mnichów (urządzeń hydrotechnicznych służących napełnianiu i opróżnianiu stawu z wody). Przez kolejne dziesięciolecia po II wojnie teren ten zajęty był przez nieużytkowane gospodarczo mokradła i trzcinowiska oraz łąki kośne. Dopiero w 2013 r. na części dawnego akwenu reaktywowano zalew służący retencjonowaniu wody i turystyce wodnej.