2. Ptaki milickiego zalewu

2. PTAKI MILICKIEGO ZALEWU
W rejonie zbiorników wodnych, takich jak milicki zalew, koncentrują się znaczne ilości ptaków wodnych. Poza pospolitymi kaczkami krzyżówkami na tafli zalewu poza okresem lęgowym zobaczyć możemy także inne interesujące gatunki z rzędu blaszkodziobych: czernice, gągoły oraz towarzyszące im łabędzie nieme.
Gągoł: Jako jedna z niewielu kaczek gnieździ się w dziuplach drzew i skrzynkach lęgowych. Pisklęta są zagniazdownikami i już w kilka godzin po wykluciu zeskakują z często dużej wysokości na ziemię, by po przebyciu drogi do zbiornika dołączyć do rodziców. W Miliczu podejmuje sporadyczne lęgi w zespole pałacowo-parkowym i nad Baryczą. Możliwe jest zasiedlenie starych drzew w bezpośredniej okolicy zalewu.
Czernica: Wyprowadza lęgi na akwenach zasobnych w bezkręgowce wodne, a zwłaszcza ich ulubione mięczaki - małże . Na Stawach Milickich nielicznie lęgowa oraz często spotykana na przelotach. Stadka liczące po kilkanaście osobników regularnie spotykamy nad zalewem.
Łabędź niemy: charakterystyczny, z daleka rozpoznawalny, bardzo duży, biały ptak o czarno-czerwonym dziobie. Nad zalewem można spotkać pojedyncze osobniki koczujące po lęgach oraz zimujące.
W związku z tym, że zalew stanowi miejsce aktywności wielu miliczan, warto wspomnieć aby podczas pobytu nad zalewem nie dać się zwieść emocjom i nie dokarmiać ptaków, zwłaszcza łabędzi i kaczek. One same znajdują tu różnorodny pokarm, zaś przyjmowanie przetworzonych produktów takich jak: pieczywo, chrupki lub resztki obiadu może spowodować poważne i nieodwracalne zmiany w fizjologii, mogące skutkować śmiercią.