3. ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Rozwój energetyki czerpiącej ze źródeł odnawialnych jest odpowiedzią na obciążenie dla środowiska energetyką opartą na surowcach kopalnych oraz kosztami jej wytwarzania.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk ekologicznych oraz w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju sektor energii odnawialnej przeżywa dynamiczny rozwój. Istotne znaczenie ma fakt niewyczerpywania się źródeł „zielonej” energii. Słońce świeci bez przerwy, wiatr wieje stale, woda płynie ciągle. Równie niezmienna jest temperatura wnętrza Ziemi. Sposobów na ekologiczną energię jest wiele, w okolicy milickiego zalewu zastosowano niektóre z nich.
Pompa ciepła: umożliwia również klimatyzowanie pomieszczeń w letnie, upalne dni. Do tego celu wykorzystuje naturalnie niską temperaturę gruntu oraz moduł chłodzenia aktywnego. Ogromną zaletą pomp ciepła jest to, że do ich pracy nie potrzebne są przyłącza gazowe, kominy czy specjalnie wydzielone pomieszczenie (kotłownia) – wystarczy sieć elektryczna. Pompa ciepła wykorzystuje darmową energię zmagazynowaną w najbliższym otoczeniu – w tym przypadku w gruncie. Można ją porównać do chłodziarki o odwrotnym działaniu. W chłodziarce ciepło jest przenoszone z jej wnętrza na zewnątrz, natomiast w pompie ciepła ciepło zmagazynowane w dolnym źródle ciepła jest przenoszone do budynku. Wykorzystując energię z dolnego źródła ciepła oddaje kilkakrotnie więcej energii cieplnej w stosunku do zużywanej energii elektrycznej. Dlatego pompa ciepła korzysta z odnawialnego źródła energii i jest najbardziej oszczędnym sposobem ogrzewania.
Solary: 15 lamp z bateriami słonecznymi, gdzie źródło światła stanowi żarówka LED min. 8 W, a moc paneli to 70 W. Lampy włączają i wyłączają się samoczynnie za pomocą czujnika zmierzchowego.