5. BAGIENKO
Niewielkie oczko wodne porośnięte zwartym szuwarem pałki wodnej oraz turzyc jest ostoją bioróżnorodności. W sezonie letnim niewielką taflę zwierciadła wody porasta zespół roślinny z dominującym udziałem rzęsy i spirodeli wielokorzeniowej. Od strony Młynówki spotkać można zwarty łan jeżyn i malin. Wiosną na granicy lądu i wody zakwitają kaczeńce, zwane kniecią błotną.
Opisywany zbiornik jest miejscem, w którym następuje rozwój licznych owadów, wśród których wyróżniają się ważki, chruściki i chrząszcze. Nie sposób nie wspomnieć tu także o komarach, które stanowią podstawowe pożywienie zasiedlających stawek żab oraz przylatujących tu na żer ptaków i nietoperzy.
W sadzawce w okresie wiosenno-letnim rozbrzmiewa chóralny koncert żab zielonych. Późnym latem i jesienią z wysokości nawet kilku metrów nad ziemią dobiega skrzeczący głos jedynego krajowego płaza przystosowanego do poruszania się po drzewach i krzewach – rzekotki drzewnej.
Na występujące nad oczkiem gatunki płazów czyhają liczne zaskrońce zwyczajne, dla których to właśnie żaby stanowią podstawowe źródło pożywienia. Ponadto obecność takiego miejsca wpływa pozytywnie na ptaki, które gniazdują w sąsiadującym zadrzewieniu, a w zbiorniku szukają pożywienia oraz ochłody. Należą tu: sikory (bogatka i modraszka), kowaliki, grubodzioby, zięby, sójki i wiele innych.