Relacja z Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy BIORÓŻNORODNOŚĆ
Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy" 0/5
Data: 2020-11-21
Miejscowość: Milicz
Miejscowość: Milicz
Dlaczego bioróżnorodność jest ważna w Dolinie Baryczy? Takie pytanie zostało postawione przed uczestnikami tegorocznego Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”, którego członkami są głównie nauczyciele oraz osoby zajmujące się edukacją.
Konkurs polegał na wykonaniu przez uczniów pracy konkursowej- filmu, który miał zachęcać do zwrócenia uwagi na różne aspekty związane z zachowaniem bioróżnorodności Uczestnicy mieli również zwrócić uwagę na ciekawostki przyrodnicze, ekosystemy oraz gatunki roślin i zwierząt. Wpływ gospodarki rybackiej, leśnej i rolnej na różnorodność gatunkową z uwzględnieniem historii i stanu aktualnego.
Komisja oceniała prace zgodnie z kryteriami:
- jakość, w tym szata graficzna, estetyka, ciekawa forma pracy (pomysłowość, kreatywność, wyjątkowość itp.) logika (przejrzystość, jasność i zrozumiałość dla uczestników
- ocena treści merytorycznych (poprawność merytoryczna, powiązana z tematyką związaną z bioróżnorodnością i regionem Doliny Baryczy), poprawność językowa, podanie źródeł informacji
- samodzielność wykonania pracy (własne rysunki, zdjęcia, teksty, materiały filmowe itp.)
Nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu tj. gry edukacyjne, puzzle, publikacje i różne gadżety z Doliny Baryczy zostały przekazane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, Fundacje Ekorozwoju i Nadleśnictwo Milicz.
Wszystkie te nagrody wraz z dyplomami dla uczniów i podziękowaniami dla nauczycieli zostały spakowane i do końca listopada będą wysłane do szkół. Niestety w tym roku nie możemy zorganizować uroczystej gali, tak jak było wcześniej, nie może odbyć się również wyjazd edukacyjny dla finalistów konkursu choć był planowany.
Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć na portalu edukacyjnym, link : http://edukacja.barycz.pl/zasoby/?p=100&id_z=2752
Zofia Pietryka prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej Dolina Baryczy.
W 2020 roku odbyła się już XXIII edycja Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy, w tej edycji motywem przewodnim było zwrócenie uwagi na zagrożenia i znaczenie bioróżnorodności w Dolinie Baryczy.
Konkurs odbywa się w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych (WIE) będących elementem Programu Edukacja dla Doliny Baryczy realizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy. Jest to nowatorska, innowacyjna formuła, w której jako narzędzie do tworzenia, zamieszczania prac konkursowych oraz oceniania przez komisję konkursową wykorzystany jest serwis edukacja.barycz.pl.
W tym roku pomimo, iż szkoły zadeklarowały udział w konkursie już w styczniu, ze względu na sytuację epidemiczną jaka zaistniała, termin składania prac został przesunięty do połowy października.
W sumie na portalu zamieszczono 19 prac konkursowych ze szkół z gminy Milicz: SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu , SP nr 2 w Miliczu, SP w Nowym Zamku, Społeczna Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu oraz Technikum Leśne w Miliczu. Szkoły z gminy Przygodzice to SP im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy i SP w Czarnymlesie oraz z gminy Twardogóra: SP nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze
Do dnia 15 listopada komisja konkursowa, powołana przez organizatora, która składała się z ekspertów w zakresie tematyki konkursu. przedstawicieli partnerów, osób zajmujących się edukacją ekologiczną, opracowywaniem materiałów promocyjnych oceniała prace konkursowe zdalnie z wykorzystaniem aplikacji na portalu edukacja.barycz.pl.
W kategorii wiekowej kl IV-VI uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce uzyskała Oliwia Dudycz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze za film pt. Bioróżnorodność wokół nas, drugie miejsce Jagoda Sołtysiak, Patrycja Kopczyk ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy za pracę pt.Bioróżnorodność w rezerwacie „Wydymacz”. Komisja wyróżniła dwa trzecie miejsca dla Jacqueliny Biernat, Laury Szyrner, Zofii Urbańczyk ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu za pracę pt. Wpływ działań człowieka na środowisko oraz Hannę Nowak, Weronikę Fidelak ze Szkoły Podstawowaej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy za film pt. Poznamy tajemnice lasu Doliny Baryczy–opowieści leśnika Adasia.
Prace w tej kategorii oceniała komisja w składzie Magdalena Berezowska – Niedźwiedź Fundacja EkoRozwoju, Róża Kurzyńska- Bednarek – Nadleśnictwo Milicz, Cezary Tajer – DZPK, Hanna Jankowska i Zofia Pietryka - Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”
W drugiej grupie wiekowej - uczniów szkół podstawowych kl. VII-VIII oraz szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Natalia Jadczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoła Muzyczna I Stopnia w Miliczu za pracę pt. Moja bioodpowiedzialność drugie miejsce Zuzanna Pietrzykowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze za film pt. Torfowisko koło Grabowna- Bioróżnorodność wokół nas. Przyznano trzy III miejsca dla Apolonii Wranic z SP w Twardogórze za pracę pt. Uroki Doliny Baryczy, Weroniki Szulgacz z SP w Nowym Zamku tytuł: „ Ratujmy żaby" oraz Natalii Szafraniec, Mikołaja Cieśliński z SP w Czarnymlesie ,tytuł: Działania leśników a bioróżnorodność
Prace tej grupy wiekowej ocenia komisja konkursowa w składzie: Anna Urbańczyk – Partnerstwo dla Doliny Baryczy, Magdalena Fortuniak – Bank Spółdzielczy w Miliczu, Roman Guziak- Stowarzyszenie Ekologiczne Etna, Marcin Broda – Nadleśnictwo Żmigród, Zofia Pietryka – Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”
- jakość, w tym szata graficzna, estetyka, ciekawa forma pracy (pomysłowość, kreatywność, wyjątkowość itp.) logika (przejrzystość, jasność i zrozumiałość dla uczestników
- ocena treści merytorycznych (poprawność merytoryczna, powiązana z tematyką związaną z bioróżnorodnością i regionem Doliny Baryczy), poprawność językowa, podanie źródeł informacji
- samodzielność wykonania pracy (własne rysunki, zdjęcia, teksty, materiały filmowe itp.)
Opinie i sugestie sformułowane przez komisję konkursową zostały przekazane nauczycielom opiekunom uczniów.
Otrzymaliśmy już pismo z Kuratorium Oświaty, że konkurs zamieszczony będzie w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkół, jako konkurs o zasięgu krajowym, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (miejsca I, II, III) w związku z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2020/2021. W praktyce oznacza to, iż laureaci będą mieli dodatkowe punkty rekrutacyjne przy naborze do szkół ponadpodstawowych.
Za środki finansowe przekazane przez Bank Spółdzielczy w Miliczu i oraz dotację na realizację zadania publicznego Powiatu Milickiego zakupiono sprzęt turystyczny i pamięć USB oraz lokalne produkty.
Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć na portalu edukacyjnym, link : http://edukacja.barycz.pl/zasoby/?p=100&id_z=2752
Zapraszam do zapoznania się z ciekawymi filmami, opracowanymi przez młodzież, które odpowiadają na pytanie dotyczące bioróżnorodności
( 21 KB .DOCX )
LISTA AKTUALNOŚCI
20-12-2023