BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

wyjazd edukacyjny dla nauczycieli i finalistów Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2015-10-30
Miejscowość: Ruda Sułowska, Baranowice
Wycieczka edukacyjna- NATURA , historia i przygoda nagrodą dla młodych znawców Doliny Baryczy Tradycją już jest, iż dodatkową nagrodą dla finalistów Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy oraz ich nauczycieli jest wycieczka edukacyjna po regionie.

  W tym roku  młodzi znawcy Doliny Baryczy z ponad  dwudziestu szkół zostali zaproszeni  przez Spółkę Stawy Milickie do Rudy Sułowskiej. W dniu 30 października finaliści i laureaci  konkursu przyjechali do Naturum , większość była po raz pierwszy. Pani Emilia Szczęsna dyrektor ds. rozwoju spółki Stawy Milickie powitała wszystkich i zachęciła do zwiedzania Centrum Edukacyjno- Turystycznego. Prawie 70- osobowa grupa została podzielona, połowa uczestników wyruszyła za przewodnikiem p. Bergerem w kierunku zwierzyńca, w którym swoje zagrody mają kozy, owce, osiołki i kucyki. Każdy chciał pogłaskać i obejrzeć z bliska zwierzęta, potem jeszcze ścieżka zmysłów a odważni mogli  przespacerować się boso po szyszkach czy kamieniach. Kolejnym miejscem była płuczka, gdzie przewodnik z dużym znawstwem opowiadał o hodowli karpia i różnych gatunkach ryb w stawach milickich. W Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy, które  składa się z dwóch obiektów młodzież zobaczyła wystawę narządzi rybackich oraz Domu Rybaka, w którym chętni sprawdzili jak można poczuć się za biurkiem dyrektora. Pan Akadiusz opowiedział  o historii Gospodarstwa Rybackiego Stawy Milickie, potem jeszcze szybki pokaz tradycyjnego połowu ryb zaprezentowany na specjalnym stawie i znowu wielka frajda bo chętni mogli „pod okiem” rybaka samodzielnie zarzucić sieć. Przy stawie czekały już  dwie bryczki i zamiana grup. Kolejna przygoda to wspaniała przejażdżka dookoła stawów i znowu przewodnik, który pokazywał ciekawe miejsca i opowiadał o gospodarce rybackiej i ptakach, które żerują  na stawach. Możliwość przejazdu ścieżką przyrodniczą i fragmentem mniej dostępnego rezerwatu to niezapomniane wrażenia dla wszystkich uczestników.

Potem powrót do Naturum i kolejne niespodzianki, smakowite ciastka przygotowane przez gospodarzy a potem spotkanie z pasjonatem fotografem p. Jackiem Kuszem . Młodzież z ciekawością oglądała prezentowane zdjęcia i opowieści  o tym jak powstawały zdjęcia owadów, różnych zwierząt i ciekawych miejsc. Na uczestników czekały już stanowiska badawcze , każdy zarówno nauczyciel jak i uczniowie mogli sprawdzić jak działa nowy sprzęt multimedialny  do obserwacji okazów przyrodniczych. Jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie w koszulkach z logo Edukacja dla Doliny Baryczy i już można było wyruszyć dalej. Ostatnim punktem wycieczki była  odrestaurowana strażnica w Baranowicach. Pani Hanna Jankowska – przewodnik turystyczny opowiedziała uczestnikom o historii tego miejsca , pokazała miejsca gdzie kiedyś przebiegała granica polsko- niemiecka.  Wycieczka dostarczyła wiele wrażeń, pozwoliła poznać nowo powstały ośrodek edukacyjny w Rudzie Sułowskiej , przyrodę i miejsce o dużym znaczeniu historycznym. Transport uczestników był dofinansowany ze środków dotacji gminy Milicz.

Organizatorem wyjazdu była Zofia Pietryka prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij