BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE2021_Omnibus z Doliny Baryczy_Czaple białe – białe damy zawsze na straży_Oliwia Hankiewicz_kl. VIII_S.P. im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy_gmina Przygodzice

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Oliwia Hankiewicz , Szkoła Podstawowa im. Polskich Oimpijczyków w Dębnicy
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (VII-VIII)
W sąsiedztwie Ludwikowa w miejscowości Kocięba, 18 stycznia 2021 roku byłam na spacerze z rodziną. Na stawach hodowlanych Gospodarstwa Rybackiego w Przygodzicach pomiędzy trzciną pospolitą uchwyciłam w obiektywie stado czapli białej. W ten zimny dzień śnieżnobiałe ptaki prawdopodobnie czatowały nieruchomo na pożywienie z tzw. zimochowów czyli stawów, w których przebywają młode ryby w okresie zimy.


A teraz trochę danych o naszych strażnikach. Łacińska nazwa czapli białej – Egretta alba. Swą wielkością dorównuje czapli siwej. W szacie godowej dziób ma czarny a nogi żółte, natomiast w szacie spoczynkowej dziób żółty a nogi ciemne. Długość ciała wynosi  85-100 cm, rozpiętość skrzydeł to 140-170 cm, a waga ciała 750-1500g. Gniazduje w trzcinach, ale na ziemi. Oboje rodzice są bardzo opiekuńczy. W Dolinie Baryczy nie jest lęgowa, jednak można ja spotykać przez cały rok nawet zimą przy dużej ilości śniegu. Jest pod ochroną. Jest łatwa do rozpoznania nawet w locie, ponieważ ma szyję wygiętą w kształt litery „S”, ale przede wszystkim jej  upierzenie jest białe jak śnieg. Samce również są białe jak śnieg.

Metryczka

1.Tytuł pracy: „Czaple białe - białe damy zawsze na straży”

2. Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy

3. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia: Jolanta Pawłowska

Imię i nazwisko autora pracy :

Miejsce wykonania zdjęcia i co przedstawia

Oliwia Hankiewicz

Fotografia przedstawia czaple białe nad stawem hodowlanym w gminie Przygodzice – okolice Ludwikowa – miejscowość Kocięba.

4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy: własne zdjęcie, własna wiedza, Wasińska A., Atlas ptaków Doliny Baryczy, Wydawca Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  5. Staw
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne
  1. WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy

Zasób biorący udział w inicjatywie:
WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij