BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE2021_Omnibus z Doliny Baryczy_ Sosna w promieniach zimowego słońca_Weronika Fidelak_kl. VII b_S.P. im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy_gmina Przygodzice

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Weronika Fidelak , Szkoła Podstawowa im. Polskich Oimpijczyków w Dębnicy
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (VII-VIII)
Lasy Doliny Baryczy i w tym i mój z zdjęcia przy ulicy Litewskiej w Dębnicy z sosną w roli głównej to skarb . Miejsce idealne na krótkie i długie spacery. Ruszajcie w bór sosnowy.


Zdjęcie wykonałam 14. 02. 2021 roku. Ta data przyniosła mi szczęście, bo udało mi się uchwycić promienie słoneczne przeciskające się miedzy drzewami sosny zwyczajnej zatopionej w śniegu. Ach ta sosna czy naprawdę jest tak zwyczajna? To drzewo iglaste, w zimie zielone. Sosny mogą dorastać do 35 m wysokości, ich igły są skupione po dwie w pęczku a na wierzchołku są zaostrzone i kłują. Szyszki natomiast  są niewielkie i brązowe. Lubi gleby piaszczyste i dużo światła. To naj… naj… najczęstszy gatunek drzewa nie tylko w  lasach Doliny Baryczy, ale całej Polsce. W Nadleśnictwie Antonin zajmuje aż  93.1% powierzchni  w porównaniu z Nadleśnictwem Milicz i Żmigród.   

Roślina ta ma swoje sekrety. Czy wiesz, że wydziela do atmosfery substancje lotne, które mają właściwości odkażające i bakteriobójcze. Czy wiesz, że drewno zawiera dużo żywicy, z której otrzymuje się terpentynę do produkcji kalafonii. Czy wiesz, że jedna sosna produkuje tlen potrzebny do życia 3 osób. Czy wiesz, że pod nią znajdujesz podgrzybka brunatnego, bo żyje z nim w przyjaznej zależności. Same korzyści. Pinus sylvestris - Sosna Zwyczajna ale i niezwyczajna bo niezwykła i ciekawa.

Metryczka  

1.Tytuł pracy: Sosna w promieniach zimowego słońca.

2. Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy

3. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia: Jolanta Pawłowska

Imię i nazwisko autora pracy :

Miejsce wykonania zdjęcia i co przedstawia

Weronika Fidelak

 Fotografia przedstawia sosnę zwyczajną w lesie w  Dolinie Baryczy w miejscowości  Dębnica – gmina Przygodzice.

 

4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy: własne zdjęcie, Ranoszek E., Ranoszek W., Przewodnik przyrodniczy Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”, Milicz 2004.,Pawłowska J., Pawłowski J., Atlas roślin Dolin Baryczy, wydawca Stowarzyszenie „ Partnerstwo dla Doliny Baryczy., Będkowska H., Las, Multico Oficyna Wydawnicza Warszawa.

https://www.ue.katowice.pl/jednostki/unieko/sosna-zwyczajna.html  

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
Krajobrazy DB
  2. Las
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne
  1. WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy

Zasób biorący udział w inicjatywie:
WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij