STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Sójka

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Zdjęcie przedstawia sójkę.


Sójka (Garrulus glandarius)


Opis - jest to średniej wielkości ptak o masie ciała 150-175 g i długości 32-35 cm. Charakterystyczną cechą w jej upierzeniu są białe i niebieskie lusterka występujące na zewnętrznych pokrywach jej zaokrąglonych skrzydeł. Ciekawostką jest, że błękitna barwa lusterka nie jest wynikiem obecności barwnika, ale efektem odpowiedniej struktury pióra, w których ma miejsce rozszczepienie wiązek światła i odbicie widma niebieskiego.
Cechą identyfikacyjną sójki jest jej charakterystyczny, lekko chybotliwy lot. Na otwartej przestrzeni lata powoli, zdecydowanie lepiej i bezpieczniej czuje się w środowisku leśnym, gdzie porusza się szybko i zwinnie. Samce i samice nie różnią się między sobą upierzeniem, ale osobniki młodociane można odróżnić po ilości czarnych prążków na pokrywach skrzydeł oraz węższych sterówkach niż u dorosłych.

Występowanie -  to typowy ptak leśno-parkowy. Występuje bardzo licznie w lasach liściastych i mieszanych.

Tryb życia - zjada drobne kręgowce, owady, jaja ptaków. Późnym latem żywi się głównie żołędziami, owocami buku, pączkami drzew, orzechami i innymi nasionami drzew, które, kiedy są lata obfitsze, gromadzi w różnych miejscach na ziemi, ściółce leśnej, w dziuplach, szczelinach drzew, między korzeniami i pod płatami kory czy mchu. Sójka jest znana z tego, że w lasach alarmuje głośnym skrzekiem. Jest bardzo hałaśliwa, reaguje zaniepokojeniem na każdy ruch. Potrafi naśladować głosy, z którymi zetknęła się wcześniej, innych ptaków, a nawet ssaków. Mówi się, że sójki to "strażnicy lasu", bo pełnią funkcje sygnalizacyjne dla innych osobników i ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

Rozmnażanie - samica składa 5-7 niebieskozielonych, drobno nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 16-17 dni. Młode opuszczają gniazdo po 19-21 dniach. Pary sójek są monogamiczne. Budują gniazdo przy nasadzie pnia w koronie drzewa; zbudowane z cienkich patyków, wyścielone korzonkami i trawami.
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij