BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Okoń

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Okoń (Perca fluviatilis)


Okoń (Perca fluviatilis)

 

Opis: niewielkich rozmiarów drapieżna ryba o krępym tułowiu silnie wygrzbieconym. Osiąga do 60 cm długości i masę ciała do 4,8 kg. Od grzbietu schodzą w dół ciemne pręgi. Podwójna płetwa grzbietowa, pierwsza rozciągnięta na ostro zakończonych kolcach. Płetwy brzuszne przesunięte do przodu, barwy czerwonawej. Otwór gębowy duży. Pokrywy skrzelowe ostro zakończone. Łuska drobna. Barwa zielono-żółtawa, brzuch jasny.

 

Występowanie: wszelkie wody płynące i stojące z wyjątkiem strumieni i rzek o szybkim nurcie. Preferuje wodę dobrze natlenioną. Narybek odżywia się planktonem. Większe osobniki zaczajają się na ofiarę lub aktywnie polują na ryby i większe bezkręgowce. Czasem zjada przedstawicieli swojego gatunku. Łowiony w Baryczy i stawach na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia: aktywność wzrasta o wschodzie i zachodzie słońca. Młode osobniki żerują stadnie, dorosłe w niewielkich grupach bądź samotnie. W nocy ze zawiniętą płetwą ogonową zapada w stan głębokiego snu, podczas którego przebywa na dnie zbiornika.

 

Rozmnażanie: w kwietniu i maju podczas tarła, w miejscach płytkich i silnie zarośniętych samica składa ikrę w formie długich na 2 metry taśm. Młode osobniki są wyjątkowo żarłoczne. Osiągają dojrzałość płciową w 3. roku życia. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij