Posiedzenie Społecznej Rady na rzecz Edukacji dla Doliny Baryczy.
Aktualności, Autor: Anna Urbańczyk , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Miejscowość: Milicz
27.06.16 odbyło się kolejne posiedzenie Społecznej Rady na rzecz Edukacji dla Doliny Baryczy. Spotkanie trwało od 9:00 do 14:00 i omówione zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące rozwoju oraz podsumowania Programu Edukacja dla Doliny Baryczy w roku szkolnym 2015/2016.
Najważniejszą pracę dokonali sami uczestnicy Programu (szkoły i ośrodki) monitorując zajęcia, umieszczając zasoby w serwisie oraz aktualizując informację na portalu. Przez cały czas grupa ekspercka składająca się z członków Społecznej Rady czuwała nad jakością zasobów - akceptowała, poprawiała, czytała, odsyłała zasoby do kolejnego zatwierdzenia – dziękujemy bardzo. Powstaje też dokument „Program Edukacji dla Doliny Baryczy” (zostały do dopracowania tylko plan działania i ewaluacja), sprecyzowano zasady przystąpienia nowych członków do Programu, zasady oceny aktywności szkół oraz określono miejsce edukacji regionalnej w Lokalnej Strategii Rozwoju.
Wzrost zainteresowania portalem jest znaczący - liczba unikalnych użytkowników, którzy odwiedzili portal w pierwszej połowie 2016 roku przewyższyła liczbę całego roku 2015.
Liczba unikalnych użytkowników w serwisie edukacja.barycz.pl (lata 2015/2016).
Ogółem w serwisie jest do wykorzystania 1013 zasobów (materiałów edukacyjnych 438, bazy wiedzy 299, ścieżki edukacyjne 39, wydarzenia 70, ofert ośrodków 108, aktualności 59).
Odnotowano 2 149 monitoringów (czyli średnio wpływa miesięcznie do serwisu 165 monitoringów), co pozwala na wyciąganie wniosków do dalszych działań w programie i kształtowania przyszłości, rozwoju edukacji regionalnej.
Dla przypomnienia monitoring mówi o wykorzystaniu pomocy edukacyjnych, sprzętu, zasobów z serwisu na zajęciach, o uczęszczaniu uczniów do ośrodków edukacji pozaszkolnej oraz działaniach sieciujących szkół i ośrodków.
Liczba zajęć szkolnych z wykorzystaniem sprzętu i pomocy edukacyjnych.
Liczba szkół wyjeżdżających do regionalnych ośrodków edukacji pozaszkolnej.
Procentowy udział uczniów wyjeżdżających do regionalnych ośrodków (spośród ogólnej liczby uczniów uczestniczących w programie).
Omawiana propozycja oceny aktywności szkół w programie.
1. Uzupełnianie (ilość) zasobów
2. Różnorodność zasobów
3. Korzystanie z ofert ośrodków
4. Korzystanie ze sprzętu
5. Korzystanie z pomocy edukacyjnych
6. Udział szkół w działaniach sieciujących
7. Systematyczny monitoring
Z ośrodkami sprawa jest bardziej skomplikowana bo jak tutaj porównać ośrodek z ofertą płatną do bezpłatnej, ośrodek komercyjny i dotowany, jednoosobowy do zatrudniających wielu edukatorów. Zaproponowano podział ośrodków na grupy lub wybór w kategoriach np.: najbardziej ciekawe zajęcia, zajęcia z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych…
Podsumowano też dotychczasową prace rady i stworzono zespół do spraw ewaluacji Programu, który ma wyznaczyć sposób i metodę ewaluacji zarówno jakościową jak i ilościową.
Na spotkaniu padła też propozycja zorganizowania forum podsumowującego działalność programu w roku szkolnym 2015/2016 wraz z rozdaniem nagród dla najaktywniejszych szkół. Wkrótce będziemy kontaktować się w tej sprawie osobiście.
Zasady przystąpienia nowych członków do programu oraz wyciąg z Lokalnej Strategii Rozwoju dotyczący edukacji w załączniku.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Programu oraz Społecznej Radzie na rzecz Edukacji dla DB za wkład wniesiony w rozwój edukacji regionalnej, a tym samym w rozwój Doliny Baryczy. Cieszy postęp w realizacji programu.
Życzymy wszystkim dalszych sukcesów.
Koordynator Programu Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.