MATERIAŁ EDUKACYJNY
NAJLEPSZE MATERIAŁY EDUKACYJNE
Przyroda
dodano: 29-03-2017
zadania dotyczą wiedzy przyrodniczej i ekologicznej związanej z regionem Twardogóry i przeznaczone są dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum
Wychowanie przedszkolne
dodano: 22-12-2015
Materiał zawiera informacje dotyczące gminy Twardogóra do wykorzystania na lekcjach biologii, historii i geografii.
Geografia
dodano: 30-03-2017
NASA udostępnia niebo w dniach 31.03 - 08.04. Można zrealizować lekcje: "Ziemia z Nieba na lekcji matematyki i geografii
NAJNOWSZE MATERIAŁY EDUKACYJNE
Wychowanie przedszkolne
dodano: 29-03-2023
Warsztaty, szkolenia skierowane do uczniów przedszkoli, szkół, wycieczek zorganizowanych oraz grup z zakładów pracy. Mają one na celu przybliżenie metody pozyskiwania olejów metodą na zimno i edukację w zakresie walorów olejów zimnotłoczonych wynikających z samej produkcji jak i składu produktów.
Biologia
dodano: 18-03-2023
Temat dotyczy ochrony środowiska naturalnego. W czasie zajęć zajęć można się dowiedzieć jak przebiega proces filtrowania wody i jakie to ma znaczenie dla środowiska; jakie negatywne skutki dla środowiska powodują dzikie wysypiska śmieci.
Godzina wychowawcza
dodano: 11-01-2023
Nabywanie przekonania o konieczności podejmowania racjonalnych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, modyfikowanie swoich codziennych działań, aby były bardziej przyjazne środowisku, dostrzeganie potrzeb innych ludzi i środowiska, nabieranie przekonania, że działania człowieka związane z oszczędzaniem energii i redukcją wytwarzania CO2 wpływają na klimat, dostrzeganie problemu występującego na terenie Doliny Baryczy
|
ZAJĘCIA Z OFERTY OŚRODKÓW POZASZKOLNYCH
NAJLEPIEJ OCENIANE ZAJĘCIA
Miejsce realizacji zajęć: w terenie
Oryginalna grę terenowa na podstawie autorskich baśni Włodzimierza Ranoszka z książki „Bajkowa Dolina Baryczy”. Podczas gry spotkać można postacie Skrzata, Wiedźmy Bary, Króla Olch, Myszylicza, Młynarza, Księżnej, Zielarki i Jasia Walończyka, odgrywane przez ucharakteryzowanych aktorów w bajkowych strojach, ich liczba zależy od liczby uczestników gry, którzy są podzieleni na drużyny. W każdej drużynie powinna być osoba pełnoletnia. Gra jest dostępna również w opcji dla jednej rodziny (1 – 2 animatorów) lub dwóch rywalizujących rodzin (2 – 3 animatorów). Gra łączy elementy zabawy oraz edukacji ekologicznej i regionalnej. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny, historyczny i przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
dostępność: stałe
Miejsce realizacji zajęć: w terenie
rekomendacja do grantu PROGRAM WYKORZYSTUJE LOKALNY POTENCJAŁ PRZYRODNICZY, KULTURALNY I HISTORYCZNT. Geograficzno-przyrodnicza wycieczka edukacyjnymi ścieżkami Doliny Baryczy, podczas której odwiedzamy najcenniejsze przyrodniczo miejsca. Uczestnicy zdobywają umiejętności obserwowania przyrody w środowisku naturalnym. Dowiadują się, jakie warunki geologiczne miały wpływ na zróżnicowanie krajobrazu w regionie Doliny Baryczy. Poznają genezę powstawania stawów, występującą tu faunę i florę oraz specyfikę hodowli ryb.
W cenie: program edukacyjny, seans filmowy z poczęstunkiem (popcorn + naturalny nektar owocowy z Doliny Baryczy) i zakupy w sklepiku Starej Bombkarni.
sezonowe: marzec-październik,
Miejsce realizacji zajęć: w sali
Spotkanie z autorskimi pieśniami opartymi o legendy i historię regionu. Występ może odbyć się w dowolnym zamkniętym pomieszczeniu o dobrej akustyce, ze względu na charakter najlepiej pasują do niego stylowe wnętrza historyczne, jak sala w baszcie żmigrodzkiego zamku. Spotkanie z balladą przy lirze może być połączone z nauką prostych dawnych tańców tradycyjnych przy akompaniamencie liry lub z prezentacją multimedialną o historii regionu i jego legendach i przyrodzie. Możliwy dojazd do szkół. W pomieszczeniach do 50 osób nie jest koniecznie dodatkowe nagłośnienie, w przypadku większych sal wskazane nagłośnienie z dwoma mikrofonami. Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny, historyczny i przyrodniczy. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia dostępne również w formie on - line, połączne z prezentacją multimedialną i filmem.
dostępność: stałe
Miejsce realizacji zajęć: w terenie
Podczas spływu kajakowego rzeką Barycz na odcinku Milicz - Sułów zapoznamy się z walorami rzeki, bogatym życiem zwierzęcym i roślinnym Baryczy, przy odrobinie szczęścia będziemy mogli podziwiać zimorodki, jaskółki brzegówki, czaple siwe i inne ptaki. Zobaczymy ostoję konika polskiego i stawy hodowlane. Dostrzeżemy ślady działalności bobrów. Ten odcinek rzeki nie jest uciążliwy, dostępny dla każdego uczestnika. Zwrócimy uwagę na wpływ działalności człowieka na stan rzeki. Oferta bazuje na potencjale przyrodniczym i gospodarczym.
sezonowe: marzec-październik,
Miejsce realizacji zajęć: w sali, w terenie
Zajęcia edukacyjne z zakresu leśnictwa oraz gospodarki leśnej.Budynek byłej wyłuszczarni nasion.
W centrum wsi, w murach dawnej wyłuszczarni nasion powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dom Drzewa”.
Mimo tego, że „Dom Drzewa” jest w pełni zmodernizowanym i nowoczesnym obiektem, to zachował on jednocześnie swój pierwotny charakter i nie stracił historycznej duszy. Ośrodek został stworzony do przeprowadzania w nim zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczo-leśno-ekologicznej. Wyposażony jest w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny, pozwalające na prowadzenie interesujących zajęć w komfortowych dla uczestników warunkach. Biorący udział w spotkaniach edukacyjnych mają do wyboru trzy sale zajęciowe:
„Leśne Przedszkole” dla grup ok. 15 – osobowych,
„Laboratorium Przyrody”, w którym odbywa się część warsztatowa,
„Podsuszarnia”, która razem z zabytkowym piecem prezentuje historyczny zarys funkcjonującej tu niegdy
dostępność: stałe
Miejsce realizacji zajęć: w sali, w terenie
rekomendacja do grantu PROGRAM WYKORZYSTUJE LOKALNY POTENCJAŁ KULTURALNY, PRZYRODNICZY
"Biesiada Regionalnej" to zajęcia stworzone we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Uczestnicy poznają lokalny zespół prezentujący oryginalny polski folklor ludowy, nie tylko taniec, ale i kunszt, autentyzm i piękno polskiego stroju ludowego. Oprócz prelekcji, pokazu tanecznego spróbują swoich sił i sami zatańczą układ dla nich przygotowany. Każdy uczestnik otrzyma folklorową pamiątką oraz poczęstunek.
Na miejscu dostępna jest restauracja oraz sklepik z produktami i pamiątkami z Doliny Baryczy.
dostępność: stałe
|