Spływ kajakowy CZYSTA BARYCZ
Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"Miejscowość: Milicz-Sułów
15 września odbył się już po raz DZIESIĄTY spływ kajakowy "CZYSTA BARYCZ"
Organizatorem spływu było Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy", działanie od wielu lat wspierane jest przez gminę Milicz i odbywa się dzięki pomocy wielu partnerów lokalnych w tym Nadleśnictwa Żmigród, wypożyczalni kajaków oraz Partnerstwa dla Doliny Baryczy.
Spływ został wpisany w program Dni Karpia jako wydarzenie edukacyjne oraz nasz lokalny wkład w ogólnopolską akcję " Sprzątanie Świata", która w tym roku odbywa się pod hasłem
„Sprzątanie Świata - Polska” = razem możemy więcej!
Nad organizacją i przebiegiem czuwały Hanna Jankowska i Zofia Pietryka, o bezpieczeństwo dbali ratownicy Wojciech Szczepaniak i Dawid Jędrzejak.
Już od godz. 8.00 przy nowym pomoście na Baryczy w Miliczu, zajeżdżali usługodawcy z kajakami: Kompleksowe Usługi Turystyczne- Maciej Kowalski, Majątek Niwa – wypożyczalnia kajaków-Hanna Jankowska , Danuta Narolska, Wypożyczalnia Kumak, Wynajem Kajaków Mirosław Krzyżoszczak, Skajfan Sylwia Barańska w sumie do dyspozycji było 55 kajaków.
W spływie wzięło udział ponad 100 osób w tym przedstawiciele partnerów - przedstawiciele gminy Milicz z Michałem Gołąbem na czele oraz Paweł Górski zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz oraz młodzież szkolna i nauczyciele z Gimnazjum w Milicza, Sułowa, Wróblińca, Bukowic, Zawoni, Technikum Leśnego, szkoły przyszpitalnej, Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, terapii zajęciowej, międzynarodowa grupa wolontariuszy Mobilni Polacy. Przed wypłynięciem, instruktorzy kajakarstwa Hanna Jankowska oraz Andrzej Romanowicz przeprowadzili pokaz dotyczący techniki pływania kajakiem oraz zasad zachowania się na wodzie, Zofia Pietryka zachęciła do bezpiecznego zbierania śmieci na rzece i wspólną dbałość o czystość środowiska.
Powoli kajaki były spuszczane na wodę a uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności, dla niektórych był to pierwszy spływ, więc korzystali z podpowiedzi ratowników i bardziej doświadczonych uczestników.
Barycz w pełni pokazała swoje uroki, piękna słoneczna pogoda sprzyjała obserwacji okolic, podziwianiu przyrody, na wodzie w wielu miejscach unosiła się salwinia pływająca paproć chroniona a przy brzegu widać było znaki żerowania bobrów.
Śmieci nie było zbyt dużo, ale wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem przeszukiwali zakamarki rzeki, najbardziej wytrwali wyłowili stare butelki, kawałki styropianu a nawet buty. Maciej Kowalski, czekał na pomostach na Baryczy i odbierał od kajakarzy worki ze śmieciami a także zbierał w okolicach pomostów i pakował wszystko do samochodu.
Wszyscy bezpiecznie dotarli do tamy w Sułowie, tutaj zostały zostawione zebrane śmieci, które potem odebrał milicki ZUK.
W tym roku uczestnicy spływu przekonali się, iż nasza Barycz jest coraz bardziej CZYSTA dla nas to jest wielka satysfakcja, iż rośnie świadomość użytkowników rzeki i wszyscy wspólnie dbamy o jej czystość. Daje to też gwarancję, iż turyści i mieszkańcy regionu z przyjemnością mogą pływać po Baryczy i korzystać z oferty turystycznej firm świadczących usługi kajakowe.
Na placu udostępnionym przez Stowarzyszeniu byłych pracowników PAFAWAG w Sułowie na uczestników czekał już poczęstunek przygotowany przez Nadleśnictwo Żmigród, wszyscy się integrowali i z apetytem smakowali kiełbaski z grilla. Niespodzianką było spotkanie z przedstawicielami Komendy Policji w Miliczu, policjanci dyskutowali z uczestnikami o ważnych sprawach dotyczących bezpieczeństwa i odpowiadali na liczne pytania młodych.
Zofia Pietryka
prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"