Relacja z XX edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy
Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"Miejscowość: Milicz
Konkurs odbył się w ramach DNI KARPIA jako wydarzenie edukacyjne. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”
Tegoroczna XX jubileuszowa edycja Regionalnego Konkursu odbyła się w dwóch modułach edukacyjnych. W okresie od marca do czerwca 2017 odbył się konkurs PROMUJĘ Dolinę Baryczy w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych (WIE) i polegał na wykonaniu przez uczniów ulotek lub filmów promujących region. Innowacją inicjatyw było zamieszczanie przez uczniów swoich prac bezpośrednio na portalu edukacja.barycz.pl. Ekspercka komisja konkursowa oceniała również z wykorzystaniem aplikacji na portalu. Na portalu zostało zamieszczonych 41 prac konkursowych w tym 25 ulotek wykonanych przez uczniów z 16 szkół i 16 filmów z 14 szkół.
Drugi niezależny moduł to Konkurs ZNAM Dolinę Baryczy, który został ogłoszony w czerwcu, zgłosiły się 22 szkoły, eliminacje w szkołach odbywały się we wrześniu a uczestniczyło w nich w sumie ok. 300 uczniów. Z każdej szkoły do finału zgłoszono uczniów, którzy uzyskali najwyższa liczbę punktów, w sumie zgłoszono 18 dwu-osobowych grup ze szkół podstawowych ( kl. IV-VII) i oraz 11 grup gimnazjalnych i ze szkól średnich.
W dniu 11 października 2017 r o godz. 9.00 w sali widowiskowej Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu zebrali się laureaci Konkursu PROMUJĘ Dolinę Baryczy i finaliści konkursu wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele samorządów, instytucji i organizacji .
Wspaniała oprawa w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym podkreślała wyjątkowy jubileuszowy charakter XX edycji Konkursu.
Zofia Pietryka prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” przedstawiła wszystkie zespoły szkolne uczestniczące w konkursie.
Część wielkopolską regionu reprezentowały szkoły z gminy Przygodzice: Szkoła Podstawowa w Czarnymlesie, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, z gminy Sośnie: Zespół Szkół w Cieszynie Zespół Szkół w Granowcu i Zespół Szkół w Sośniach oraz Zespół Szkół w Odolanowie
Część dolnośląską regionu Doliny Baryczy szkoły z gminy Milicz: Szkoła Podstawowa we Wróblińcu, Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Muzyczna i Stopnia w Miliczu, Szkoła Podstawowa w Dunkowej, Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku, Szkoła Podstawowa im J. Słowackiego w Sułowie, Szkoła Podstawowa we Wziąchowie Wielkim, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu, Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Miliczu, Społeczne Gimnazjum IT w Miliczu, Technikum Leśne w Miliczu. Z gminy Krośnice: Szkoła Podstawowa im. Piastów Śląskich w Bukowicach, Szkoła Podstawowa w Kuźnicy Czeszyckiej, Zespół szkół, Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi im. I. Łukasiewicza w Krośnicach. Gminę Cieszków reprezentowała Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pakosławsku, gminę Żmigród: Szkoła Podstawowa w Radziądzu, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze i Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Prusicach.
Wszystkie szkoły biorące udział w konkursie uczestniczą w PROGRAMIE Edukacja dla Doliny Baryczy.
Zofia Pietryka podkreśliła, iż konkurs oraz zaplanowane dwie wycieczki dla laureatów i finalistów nie mógłby się odbywać bez pozyskania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz wsparcia wielu partnerów lokalnych , którzy współfinansują nagrody dla laureatów i finalistów konkursu tj. Gmina Milicz, Gmina Krośnice, Bank Spółdzielczy w Miliczu, Nadleśnictwa w Żmigrodzie i Miliczu, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.
Przyszedł czas na podsumowanie Konkursu PROMUJĘ Dolinę Baryczy, do wręczania nagród zostali poproszeni przedstawiciele głównych sponsorów tj. Małgorzata Rusak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Anna Urbańczyk ze Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy. Nagrodami dla laureatów były pomoce edukacyjne tj gry edukacyjne : Omnibus Doliny Baryczy, Duety historyczne, Puzzle Mieszkam w Dolinie Baryczy, Atlasy roślin, zwierząt i ptaków, memory i domina ze zwierzętami i roślinami z Doliny Baryczy oraz plecaki i torby turystyczne. Dodatkowo laureaci otrzymali Przewodniki przyrodnicze o Parkach Krajobrazowych oraz mapy.
Nagrody wręczono laureatom w dwóch kategoriach wiekowych :
Dla uczniów szkół podstawowych: I miejsce zajął Maciej Kowalski ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoła Muzyczna I Stopnia w Miliczu, II miejsce Oliwia Miszczyk z Zespołu Szkół w Sośniach, III miejsce Martyna Michalczewska ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku a w kategorii gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych: I miejsce Amelia Antonowicz, Julia Wójcik z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze, II miejsce - Kinga Zybała z Gimnazjum w Raczycach, III miejsce Bartosz Nocny z I Liceum Ogólnokształcącego im Armii Krajowej w Miliczu
Wyróżnienia: otrzymali Marcel Kruszyk, Jakub Dziabas z Zespołu Szkół w Sośniach oraz Wiktoria Kukfisz z Gimnazjum w Miliczu.
Uczestnicy konkursu ZNAM Dolinę Baryczy zostali podzieleni na dwie grupy: pomieszczenia kawiarni w Starej Bombkarni zostały przygotowane do przeprowadzenia konkursu dla szkół podstawowych a sala multimedialna dla starszej młodzieży.
Do przygotowania zadań konkursowych zostały wykorzystane m. innymi materiały edukacyjne zamieszczone na stronie www.edukacja.barycz.pl oraz pomoce dydaktyczne opracowane w ramach projektu Edukacja dla Doliny Baryczy realizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.
Finaliści losowali karty z gry edukacyjnej OMNIBUS DOLINY BARYCZY, która została opracowana przez zespół nauczycieli przygotowujących ten konkurs , w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Uczniowie zarówno szkół podstawowych jak i starszej młodzieży wykazali się znajomością fauny i flory, postaci historycznych, legend i historii oraz czasów współczesnych Doliny Baryczy. Każda prawidłowa odpowiedź była punktowana. Uczestnicy korzystali z MAP obszaru, na których pokazywali ciekawe miejsca charakterystyczne dla regionu, w tym Kolorowy Szlak Karpia. Metodyka przygotowanych zadań była dostosowana do poziomu nauczania. Młodsi uczestnicy konkursu zadania mieli w formie graficznej na kartkach, które wypełniali i sukcesywnie oddawali komisji do sprawdzenia, starsi mieli przygotowane karty pracy , które wypełniali w oparciu o zadania wyświetlane na prezentacji multimedialnej.
Konkurs dla szkól podstawowych prowadziły Zofia Pietryka ze Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” I Stanisława Łuczak ze Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku a prace oceniała komisja w składzie: Emilia Mróz z Gminy Milicz, Marcin Broda z Nadleśnictwa Żmigród, Bożena Hołubka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Twardogórze, Agnieszka Matunin ze Szkoły Podstawowej w Powidzku oraz Renata Fertun z Zespołu Szkól w Odolanowie.
Poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany i nie obyło się bez dogrywki , młodzież wykazała się bardzo dużą wiedzą i znajomością regionu Dolina Baryczy. Wyniki dla szkół podstawowych są następujące:
I miejsce : Oliwia Kubik, Agata Szymanowska – Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy
II miejsce: Jakub Kurzawa, Wiktor Wolf – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze
III miejsce: Bartosz Mołodecki, Julia Szulgacz- Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku
III miejsce: Bartłomiej Rogal, Mateusz Stroński- Szkoła Podstawowa w Pakosławsku
Konkurs dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadziła Hanna Jankowska ze Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej oraz Dariusz Kaliszczak z Zespołu szkół, Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi im. I. Łukasiewicza w Krośnicach. Komisja oceniająca pracowała w składzie: Anna Urbańczyk – Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, Katarzyna Łuszczek z Gminy Krośnice, Cezary Tajer z Dolnośląski ego Zespołu Parków Krajobrazowych, Dorota Piec z SP we Wróblińcu, Jolanta Pawłowska z SP w Dębnicy
W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych laureatami zostali:
I miejsce: Maria Girus – Szkoła Podstawowa we Wróblińcu
II miejsce: Karolina Kowalska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu
III miejsce Mikołaj Maciejewski – Zespół Szkół w Granowcu
Po przerwie podczas, której uczestnicy mogli posilić się sokami i jabłkami z krośnickich sadów, ciasteczkami z lokalnych cukierni, zostały wyświetlone filmy – prace uczniów laureatów Konkursu PROMUJĘ Dolinę Baryczy, wszystkie prace można obejrzeć na portalu www.edukacja.barycz.pl. Uczestnicy mogli też obejrzeć wystawę prac i informację o ich autorach.
Jako podsumowanie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów, nagród dla licznych laureatów i wyróżnionych. Nagrody były wręczane przez przedstawicieli sponsorów i darczyńców
Wszystkim szkołom i uczestnikom biorących udział w finale konkursu zostały wręczone pakiety edukacyjne, przygotowane przez Nadleśnictwo Żmigród, w których nauczyciele znaleźli mapy, materiały o tematyce ekologicznej . Odbyło się też losowanie gadżetów z Dni Karpia przekazanych przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.
Dodatkową nagrodą dla laureatów i finalistów konkursu organizatorzy zaplanowali dwie wycieczki: pierwsza w terminie 30-31.10.201r pt „Z NATURY do NATURY” do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, dofinansowana ze środków WFOŚ i GW we Wrocławiu oraz w dniu 7.11.2017 dofinansowana ze środków Gminy Milicz po Dolinie Baryczy i okolicach .
Zofia Pietryka- prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”