Odkrywanie miasta z Bardem i Krasnalem
Oferta Ośrodków, Autor: Włodzimierz Ranoszek , Usługi Turystyczne Włodzimierz RanoszekPoziom nauczania |
0/5
Miejsce realizacji zajęć: w terenie
Unikalna wycieczka w czasie, poznawanie miasta wraz z przewodnikiem w stroju średniowiecznego wędrownego barda i opowiadacza historii z lirą korbową. Przewodnik oprowadzi nas po mieście wśród zabytkowych kościołów w stroju z epoki. Podczas zwiedzania będzie również nam towarzyszył aktor przebrany za krasnala (skrzata) lub inną postać związaną z legendami miasta. Uczestnicy wycieczki zapoznają się z najbardziej znanymi legendami miasta, odnajdą miejsca z nimi związane a także odkryją widoczne dziś relikty miasta średniowiecznego i zapoznają się z jego elementami i jego funkcjonowaniem. Uczestnicy otrzymają karty pracy. Program może być realizowany w każdym mieście, również w Wielkopolsce, czy Wrocławiu, dostosowany jest do specyfiki miasta.Wskazanie do grantu: Oferta wykorzystuje lokalny potencjał kulturalny historyczny. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
czas trwania | ilość osób | koszt | dostępność |
2-4 godz. | od 10 do 45 osób | 30 zł/osoba | stałe |
Spacer może być wzbogacony o mini-koncert pieśni i ballad o historii miasta, z towarzyszeniem średniowiecznego instrumentu. Zajęcia mogą być częścią dłuższej wycieczki po regionie, możliwość zorganizowania ogniska.
Pełna oferta zajęć.
|
Szkolna 6/1
56-300 Milicz Sułów
56-300 Milicz Sułów
KONTAKT
- Przedszkole
- Edukacja wczesnoszkolna (I-III)
- Klasy (IV-VI)
- Oferta dla dorosłych
Wychowanie przedszkolne
Podstawa programowa
Cele ogólne:
Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.
Treści nauczania:
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości; byty rzeczywiste od medialnych, byty realistyczne od fikcyjnych.
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej.
Edukacja wczesnoszkolna
Podstawa programowa
Cele ogólne:
W zakresie emocjonalnego obszaru rozwoju.
Uczeń osiąga umiejętność odczuwania więzi uczuciowej i potrzebę jej budowania, w tym więzi z rodziną, społecznością szkoły i wspólnotą narodową.
W zakresie poznawczego obszaru rozwoju.
Uczeń osiąga potrzebę i umiejętność samodzielnego, refleksyjnego, logicznego, krytycznego i twórczego myślenia.
W zakresie poznawczego obszaru rozwoju.
Uczeń osiąga umiejętność rozumienia legend, faktów historycznych, tradycji, elementów kultury materialnej i duchowej oraz pojęć i symboli z nimi związanych, takich jak: rodzina, dom, naród, ojczyzna, kraj.
W zakresie społecznego obszaru rozwoju.
Uczeń osiąga potrzebę i umiejętność identyfikowania się z grupami społecznymi, które dziecko
reprezentuje, nazywania tych grup i ich charakterystycznych cech.
Treści nauczania:
Uczeń czyta proste plany, wskazuje kierunki główne na mapie, odczytuje podstawowe znaki kartograficzne map, z których korzysta; za pomocą komputera, wpisując poprawnie adres, wyznacza np. trasę przejazdu rowerem.
Świat baśni i wyobraźni.
Święta i tradycje, mój kraj.
Historia
Podstawa programowa
Cele ogólne:
Analiza i interpretacja historyczna.
Krytyczne analizowanie informacji uzyskanych z różnych źródeł (w tym kartograficznych), próba wyciągania z nich wniosków.
Tworzenie narracji historycznej.
Konstruowanie ciągów narracyjnych przy wykorzystaniu zdobytych informacji źródłowych.
Treści nauczania:
Uczeń opisuje warunki życia średniowiecznego miasta i wsi.
Uczeń porównuje kulturę rycerską i kulturę miejską, opisuje charakterystyczne cechy wzoru rycerza średniowiecznego, rozpoznaje zabytki kultury średniowiecza, wskazuje różnice między stylem romańskim a stylem gotyckim.
Uczeń wyjaśnia rolę Kościoła (w tym zakonów) w dziedzinie nauki, architektury, sztuki i życia codziennego.
Uczeń sytuuje w czasie i przestrzeni państwo pierwszych Piastów oraz przedstawia jego genezę.
Uczeń opisuje społeczeństwo Polski pierwszych Piastów.
Uczeń umieszcza w czasie i przestrzeni Polskę okresu rozbicia dzielnicowego.
Uczeń opisuje przemiany społeczne i gospodarcze, z uwzględnieniem ruchu osadniczego.