WIE_2019_ Letnia rezydencja Radziwiłła - tu warto zajrzeć!_ Omnibus z Doliny Baryczy
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Jgoda Sołtysiak , Szkoła Podstawowa im. Polskich Oimpijczyków w Dębnicy 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (IV-VI)
Antonin znany jest jako miejscowość letniskowa położona pośród lasów i nad stawem „Szperek”. Ciekawym zabytkiem Antonina jest pałac myśliwski według projektu Karola Fryderyka Schinkla, architekta berlińskiego, zbudowanego dla księcia Antoniego Radziwiłła. Ciekawa bryła budynku, surowiec z którego został wybudowany, (ruda darniowa i drewno modrzewiowe), wiele ciekawych historii dotyczące osób które tutaj przebywały (Fryderyk Chopin, car Rosji: Aleksander II, królowie Prus: Fryderyk Wilhelm III i IV), powoduje, że obiekt ten cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Pałac otacza park w stylu angielskim, z ławeczkami na których można odpocząć i podziwiać panoramę rezydencji książęcej . Obok pałacyku wznoszą się domy, obecnie zajmowane przez Nadleśnictwo Antonin. Na pobliskim ośrodku „LIDO”, można korzystać z wielu, a licznymi oznaczonymi szlakami poznać walory otaczającej przyrody.(Rezerwat Przyrody „Wydymacz”) Można ciekawie i aktywnie spędzić czas.
Metryczka
1.Tytuł pracy: „Letnia rezydencja Radziwiłła – tu warto zajrzeć!
2. Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy
3. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia: Jolanta Pawłowska
Imię i nazwisko autora pracy : |
Nazwa obiektu |
Jagoda Sołtysiak |
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów |
4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy:
1. Majątki Wielkopolskie, tom III powiat ostrowski, Stanisław Małyszko, wydawca: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie, 1996.
2. Antonin na starej pocztówce, Piotr Maśliński, Maciej Kowalczyk, Wydawca: Biblioteka Publiczna Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego, 2015.
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych. |
PODKATEGORIE
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne |
Zasób biorący udział w inicjatywie: