Spływ kajakowy CZYSTA BARYCZ po raz trzynasty
Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy" 0/5
Data: 2019-09-19
Miejscowość: Milicz- Sułów
Miejscowość: Milicz- Sułów
CZYSTA BARYCZ- spływ połączony ze sprzątaniem rzeki
Kolejny już trzynasty spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Baryczy już za nami.
W dniu 19 września po godzinie ósmej na przystani kajakowej w Miliczu zaroiło się od chętnych do udziału we wspólnym działaniu na rzecz środowiska.
CZYSTA BARYCZ- spływ połączony ze sprzątaniem rzeki
Kolejny już trzynasty spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Baryczy już za nami. W dniu 19 września po godzinie ósmej na przystani kajakowej w Miliczu zaroiło się od chętnych do udziału we wspólnym działaniu na rzecz środowiska.
Organizatorem spływu „ CZYSTA BARYCZ” było Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy", działanie od wielu lat wspierane jest przez gminę Milicz i odbywa się dzięki pomocy wielu partnerów lokalnych w tym Nadleśnictwa Żmigród, lokalnych wypożyczalni kajaków .
Nad organizacją spływu czuwały Hanna Jankowska i Zofia Pietryka a o bezpieczeństwo dbali ratownicy Wojciech Szczepaniak , Marek Drenda, Iwona Nóżka, Dawid Jędrzejek.
Kajaki były udostępnione przez lokalne wypożyczalnie sprzętu turystycznego: Kompleksowe Usługi Turystyczne Maciej Kowalski, Usługi Turystyczno Sportowe Beata Głowacz z Rudy Sułowskiej, Wypożyczalnia Kajaków Bielik z Milicza, Wypożyczalnia Kajaków Anka z Godnowej.
W spływie wzięło udział ponad 80 osób, uczestnikami byli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół : Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu, Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczy w Miliczu, Szkoły Podstawowej we Wróblińcu, Szkoły Podstawowej w Sułowie, Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu, Zespołu Szkól w Miliczu, Szkoły Podstawowej w Bukowicach oraz grupa wolontariuszy Mobilni Polacy i przedstawiciele Nadleśnictwa Żmigród.
Przed wypłynięciem ratownik Wojciech Szczepaniak przeprowadził szkolenie dotyczące bezpieczeństwa, a instruktor kajakarstwa Andrzej Romanowicz przybliżył techniki pływania kajakiem oraz zasad zachowania się na wodzie.
Śmieci nie było zbyt dużo, ale wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem przeszukiwali zakamarki rzeki, Barycz w pełni pokazała swoje uroki, uczestnicy mogli podziwiać przyrodę, przybrzeżne szuwary i malownicze drzewa, przy brzegu widać było znaki żerowania bobrów oraz można było zaobserwować ptaki żerujące na wodzie.
Nasza akcja ma aspekt integracyjny i edukacyjny, pozwala uczestnikom zrozumieć jak ważne jest wspólne dbanie o środowisko i wielokrotnie jest pierwszym kontaktem z turystyka kajakową, zachęca do poznawania naszego regionu.
Na placu udostępnionym przez Stowarzyszeniu byłych pracowników PAFAWAG w Sułowie na uczestników czekał już poczęstunek przygotowany przez pracowników Nadleśnictwa Żmigród, chwila odpoczynku i okazja do integracji.
LISTA AKTUALNOŚCI
20-12-2023