WIE 2021_Regionalny Konkurs o Dolinie Baryczy "Zdrowie z NATURY"
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy" 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (IV-VI), Klasy (VII-VIII), Szkoła średnia
Celem konkursu jest poznawanie walorów przyrodniczych i historycznych regionu Doliny Baryczy, podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, pobudzanie zainteresowań dotyczących miejsca zamieszkania w tym dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu. W tej edycji motywem przewodnim będzie zwrócenie uwagi na rośliny o właściwościach leczniczych rosnących na terenie Doliny Baryczy
Prace konkursowe – opracowanie poradnika w dowolnej formie np. rysunkowej, fotoreportaż , zielnik, prezentacja wraz z opisami, poradami czy też przepisami kulinarnymi. Liczy się pomysłowość i zainteresowanie wartościami leczniczymi popularnie występujących w naturze ziół.
Prace mają być wykonane indywidualnie lub max 2-osobowe zespoły, tekst/opis max 5000 znaków ze spacjami, cała praca wraz z częścią graficzną max 10 stron/slajdów
Kategorie wiekowe:
I grupa wiekowa- uczniowie szkól podstawowych – kl IV-VI
II grupa wiekowa- kl. VII-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych
Prace konkursowe
– opracowanie poradnika w dowolnej formie np. rysunkowej, fotoreportaż
, zielnik, prezentacja wraz z opisami, poradami czy też przepisami
kulinarnymi. Liczy się pomysłowość i zainteresowanie wartościami
leczniczymi popularnie występujących w naturze ziół. Adresatami zadania są: uczniowie szkół podstawowych (kl IV-VIII) i szkół ponadpodstawowych z regionu Doliny Baryczy (gmina Milicz, Krośnice, Cieszków, Żmigród, Twardogóra, Odolanów, Przygodzice, Sośnie) oraz ze szkół spoza obszaru uczestniczących w PROGRAMIE Edukacja dla Doliny Baryczy
Konkurs odbywa się w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych (WIE 2021) zamieszczanie i ocena prac konkursowych odbywa się w oparciu o portal www.edukacja.barycz.pl
Przebieg konkursu:
zaproszenie do udziału – mailem do szkół DB – wysłanie regulaminu konkursu oraz zamieszczenie na portalu edukacyjnym www.edukacja.barycz.pl do 15 czerwca 2021r
I zgłoszenie szkół –etap szkolny- deklaracje chętnych uczniów- karty zgłoszenia od szkół zainteresowanych udziałem w konkursie do 20 września 2021r.
II etap- przygotowywanie prac konkursowych w szkołach pod opieką nauczycieli- etap szkolny- komisje szkolne- wybranie max. 3 najlepszych prac z każdej kategorii wiekowej i zamieszczenie przez na portalu www.edukacja.barycz.pl do 20 października 2021. Weryfikacja formalna prac do 30 października 2021.
III etap finałowy – ocena prac konkursowych przez powołaną ekspercką komisję - przedstawiciele partnerów, osoby zajmujące się edukacją ekologiczną, opracowywaniem materiałów promocyjnych w terminie do 19 listopada 2021r.
Do 25 listopada wyniki konkursu oraz zaznaczone najlepsze prace na portalu www.edukacja.barycz.pl.Podsumowanie konkursu: W zależności od sytuacji, podsumowanie konkursu odbędzie się w grudniu w wybranym ośrodku edukacyjnym w Dolinie Baryczy lub w sytuacji pandemicznej nagrody i dyplomy zostaną wysłane pocztą.
Szczegółowe informacje w regulaminie konkursu, proszę zapoznać się również ze wskazówkami.
Uwaga!
W załącznikach należy zamieścić oprócz pracy konkursowej, osobno tekst
opracowany przez autora/ ów pracy zapisany w word (do zliczenia
znaków ze spacjami) nie będziemy liczyć znaków użytych do tytułu pracy,
autora i szkoły oraz bibliografii/ źródeł informacji. Należy załączyć
również zgodę /oświadczenie autora pracy
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
|
Użycie Niekomercyjne (ang.Noncommercial (NC)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych. |
PODKATEGORIE
Przyroda |
1. Rośliny |
Krajobrazy DB |
2. Las |
3. Łąka |
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne |
Zasoby biorące udział w inicjatywie
dodano: 21-10-2021
Czołem!
Mam na imię Grabek. Jestem mistrzem zielarstwa z Doliny Baryczy. Wraz z przyjaciółmi sporządzam mikstury, napary, eliksiry, których magiczna moc niejednego już uzdrowiła. Serdecznie zapraszam do mojej leśnej pracowni alchemicznej. Poznajcie ogromna siłę Matki Natury i skorzystajcie z Jej dobrodziejstw.
dodano: 20-10-2021
Moja praca przedstawia sympatyczne przygody Cwanego Lisa, który metodą eksperymentu odkrywa lecznicze właściwości ziół z Doliny Baryczy. Mój bohater zachęca wszystkich do korzystania z dobrodziejstw natury.
dodano: 17-10-2021
Człowiek już od zarania dziejów zauważył dobroczynne właściwości niektórych roślin. Nie wiedząc o tym, często traktujemy je jako pospolite chwasty, do niczego nie przydatne. Spośród wielu roślin, które nas otaczają wybrałam kilka i chciałabym o nich krótko opowiedzieć. Moim zdaniem są to najciekawsze rośliny lecznicze, ogólnie dostępne na terenie Doliny Baryczy
dodano: 21-10-2021
Wybrałam te rośliny, ponieważ są one bardzo powszechne w Dolinie Baryczy, sama mam większość gatunków w ogrodzie. Wielu z nas widzi te rośliny często i nie zdaje sobie sprawy jakie właściwości lecznicze posiadają. Należy jednak być ostrożnym w stosowaniu i zażywać je w odpowiedniej ilości, bo mogą w nadmiarze okazać się trujące.
dodano: 21-10-2021
Praca niniejsza jest próbą przystępnego dla młodocianego czytelnika przedstawienia bogactwa
roślin leczniczych doliny Baryczy. Informuje ona o nazwie polskiej i łacińskiej lub ludowej wybranej rośliny zielnej oraz o jej zastosowaniach w fitoterapii.
dodano: 19-10-2021
Kiedy zobaczyłyśmy tytuł konkursu zastanawiałyśmy się jak ma wyglądać nasza praca?
Rozpoznawanie roślin w ich naturalnym środowisku to podstawa i dopiero wiedząc z jaką
rośliną mamy do czynienia, możemy mówić o ich właściwościach leczniczych. I tak to przed-stawiłyśmy w naszej prezentacji. Chciałyśmy przekazać również, jakie wartości posiadają rośliny rosnące wokół nas – zapomniane i często wyparte przez leki syntetyczne. Leki z natury wracają do łask człowieka. Życzymy zdrowia z Barczyńskiej APTEKI.
dodano: 19-10-2021
Zioła i rośliny lecznicze, które opisałam w prezentacji są używane w moim domu. Często pomagam przy ich zbiorach oraz robieniu z nich domowych lekarstw. Uważam, że bardzo wielkim szczęściem jest mieszkanie w Dolinie Baryczy oraz możliwość korzystania z darów Matki Natury. Pomagają one w niektórych chorobach, bez konieczności wizyty u lekarza. Zapraszam do skorzystania z moich przepisów. Przyjemnej lektury – Emilka.
dodano: 17-10-2021
W prezentacji wybrałam najbardziej znane i najczęściej występujące rośliny lecznicze na terenie Doliny Baryczy. Ich właściwości lecznicze przekazywane są z pokolenia na pokolenie przez nasze Babcie i Mamy. Dobro medycyny naturalnej i zielarskiej powinno znaleźć szerokie zastosowanie w naszych domowych apteczkach.
dodano: 17-10-2021
Łąka to nie tylko cudowne miejsce na spacery, ale również świat roślin, z których każda jest bardzo ważna. Wybrałam niestety tylko kilka takich roślin. Zapraszam na łąkę! Patrz pod nogi!
dodano: 22-10-2021
Naszą pracą chciałyśmy pokazać, że rośliny z Doliny Baryczy są blisko nas, często spotykane po drodze podczas spaceru, wycieczki rowerowej czy zajęć terenowych po Dolinie Baryczy. Wyszukując informacji jak mogą być wykorzystywane dla zdrowia człowieka poczułyśmy się jak znachorki. Było to dla nas ciekawe doświadczenie.
dodano: 21-10-2021
Jesteśmy uczennicami klasy 7 i 8. Obie interesujemy się walorami przyrodniczymi regionu, w którym mieszkamy.
Wybierając poniższe rośliny lecznicze myślałyśmy przede wszystkim o przypadkach, kiedy ludzie mówią patrząc na nie: „co to za chwasty”. A jednak te niektóre rośliny zwane „chwastami” mają niezwykłe właściwości lecznicze, które opiszemy na następnych slajdach
dodano: 21-10-2021
Rola ziół w leczeniu chorób jest niedoceniana. Mój Zielnik to książeczka, z której dowiesz się o dobroczynnych właściwościach ziół. Dzięki mojej pracy poznasz ciekawe przepisy i w naturalny sposób możesz pokonać rożne choroby.
dodano: 21-10-2021
Mimo postępu współczesnej medycyny wielu ludzi leczy się ziołami . Domowe apteczki coraz częściej wypełniają pachnące zioła . W moim zielniku postanowiłam zebrać zioła z mojego otoczenia z Doliny Baryczy . pomogła mi w tym moja mama, która bardzo dobrze zna się na ziołach bo wykorzystuje je w domu na różne sposoby . Teraz dzięki niej wiem , które zioła są lecznicze i jak można je wykorzystać na różne dolegliwości .
dodano: 20-10-2021
W naszej pracy opisałyśmy kilka gatunków roślin o właściwościach leczniczych rosnących na terenie Czarnegolasu oraz kilka przepisów na zastosowanie tych roślin w domowej aptece. Chciałyśmy zapoznać się bliżej z roślinami , które są stosowane jako zioła i jak je stosować oraz przybliżyć tę tematykę rówieśnikom.
dodano: 19-10-2021
Dolina Baryczy to unikatowy region na mapie Polski, pełen stawów, pól, łąk i lasów. Zadziwia także obfitością ziół, które od wieków są stosowane przez człowieka. Niektóre z nich znalazłem, sfotografowałem (lub narysowałem) i przedstawiłem w mojej prezentacji. Zapraszam do jej obejrzenia.
dodano: 17-10-2021
Nawet o tym nie wiemy, że w naszych ogrodach, trawnikach czy zaroślach rosną rośliny lecznicze. Znamy je bardzo dobrze i nie zdajemy sobie sprawy, że pospolite chwasty to bardzo cenne zioła. Te dzikie rośliny leczą i smakują. W swojej pracy opisuję trzy takie właśnie rośliny: rumianek pospolity, mniszek lekarski i babkę lancetowatą.
dodano: 17-10-2021
Przedstawię Państwu rośliny występujące w Dolinie Baryczy w środowisku naturalnym oraz uprawiane w ogrodzie. Wiele roślin zawiera substancje, które przyniosą nam ulgę w chorobie oraz mogą wspomóc organizm w wyzdrowieniu. Zwłaszcza teraz w okresie jesiennym. Nie musimy od razu iść do apteki i kupować tony lekarstw, ale możemy wybrać się na łono natury Doliny Baryczy. Spróbujmy naturalnych metod walki z przeziębieniem i infekcją.
dodano: 12-10-2021
Barycz stanowi malowniczą mozaikę stawów, mokradeł, łąk i lasów. Jej okolica jest idealna na bezpieczne i niespieszne wędrówki piesze czy rowerowe, podczas których poznałyśmy bogactwo flory, a szczególną uwagę zwróciłyśmy na zioła o właściwościach leczniczych, o których tak często opowiadały nam nasze mamy.
dodano: 11-10-2021
Kategoria-II grupa wiekowa- klasa VIII
Podczas licznych spacerów obserwowałyśmy przyrodę i utrwaliłyśmy na swoich zdjęciach zioła o właściwościach leczniczych, które w Dolinie Baryczy występują dosłownie w każdym miejscu. Ciekawostki na temat ziół przekazywane były nam z pokolenia na pokolenie. Prawdziwą skarbnicą wiedzy przyrodniczej są nasze babcie.
dodano: 23-10-2021
Chęć powrotu do życia wśród wody czystej, zdrowej żywności i starych dobrych przepisów kulinarnych naszych prababek odkrywają dziś współcześnie panie domu przypominając sobie o ziołach.
dodano: 22-10-2021
Zachęcam do obejrzenia "Ziół, których nie zauważamy i uważamy za chwasty".
dodano: 22-10-2021
Znamy Dolinę Baryczy z jej bogactwa organizmów. Uczymy się o niej z gier edukacyjnych , portalu edukacyjnego i zajęć terenowych a także angażując się w ten konkurs. Temat konkursu zainteresował nas a informacje, które zamieściliśmy w naszej pracy zostaną na długo zapamiętane. Myślimy, że warto w ten sposób uczyć się i przekazywać wiedzę innym.
dodano: 21-10-2021
W naszej prezentacji znajdziesz informacje o niesamowitych roślinach, które można spotkać w Dolinie Baryczy. Cudowny kwiat likwidujący łupież, a nawet zapobiegający tworzeniu komórek rakotwórczych? Tak ! Właśnie to mas okazję zobaczyć w naszej pracy
dodano: 21-10-2021
W dzisiejszych czasach zioła znalazły zastosowanie w medycynie, kosmetyce i sztuce kulinarnej, ale jeszcze nie tak dawno zbieraczy i znawców tajemnic posądzano o uprawianie niedozwolonych magicznych praktyk. Na szczęście mamy to już za sobą. Obecnie sporą karierę robią „Leki z bożej apteki”, ponieważ wierzymy w niezachwianą moc natury, która pomoże uleczyć nasze obolałe ciała i znękane dusze- właśnie za pomocą ziół i to rosnących w nieskażonym jeszcze środowisku. A niewątpliwie takim środowiskiem jest nasza piękna Dolina Baryczy .
dodano: 21-10-2021
Naszym tematem przewodnim są zioła lecznicze. Chciałybyśmy poruszyć temat szczególnie ziół, które mijamy na co dzień. Często je spotykamy, a nawet niszczymy nie zdając sobie tak naprawdę sprawy o ich właściwościach leczniczych. To właśnie one mogą pomóc nam domowym sposobem zwalczyć różne choroby bez korzystania z apteki.
dodano: 21-10-2021
Nasz atlas roślin leczniczych zawiera rośliny, które znamy i stosujemy u nas w domu podczas różnych dolegliwości lub każdego dnia dla zdrowotności.
W Polsce mamy dużo znanych lub mniej znanych roślin leczniczych, myślę że w swoim życiu poznamy ich jeszcze wiele. W naszej pracy prezentujemy rośliny naszej okolicy- Doliny Baryczy.
dodano: 20-10-2021
Moc leczniczych roślin towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Pragniemy swoją pracą przybliżyć właściwości lecznicze roślin, krzewów oraz drzew i tym samym zachęcić wszystkich do stosowania naturalnej medycyny w różnych dolegliwościach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
dodano: 19-10-2021
Do stworzenia tego zielnika zainspirowała mnie Pani Iza – koleżanka mojej mamy, która jest zielarką. To między innymi od niej wiem o działaniach ziół. Nie ukrywam, że bardzo spodobał mi się ich temat i to, jak na co dzień zapominamy o ich właściwościach. Tak naprawdę tylko dzięki osobom starszym wiemy jak bardzo ich potrzebujemy. Wiele lekarstw jest zrobione właśnie z ziół. Chciałabym dzięki temu zielnikowi, paru przepisom i informacjom przybliżyć Państwu ich temat. Rysunki są jedynie rysunkami poglądowymi. Mam nadzieję, że spodoba się Państwu mój sposób ukazania tych roślin.
dodano: 19-10-2021
W naszej prezentacji przedstawiliśmy rośliny lecznicze rosnące na terenie Parku Krajobrazowego - Dolina Baryczy. Zajęliśmy się zarówno gatunkami dziko rosnącymi, jak i ich odmianami uprawnymi.
dodano: 17-10-2021
Łąka to taka darmowa apteka,. Bez ulepszaczy, konserwantów. Samo zdrowie. Wybrałem moim zdaniem najcenniejsze zioła. Zapraszam do obejrzenia mojej prezentacji
dodano: 12-10-2021
Wybrałyśmy te rośliny, ponieważ mają różne i ciekawe właściwości lecznicze, są bardzo ważne w przyrodzie. Po za tym nasze rodziny interesowały się zielarstwem i przekazywały sobie informacje o tych ziołach. Są one często wykorzystywane w naszych domach dla zdrowia, urody i poprawy smaku.