Muchołówka mała
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Muchołówka mała (Ficedula parva)
Opis - najmniejsza nasza muchołówka ( 11-12 cm) o bardzo krągłej sylwetce. Dziób ma spiczasty czarnym z różową nasadą w dolnej części. Obrączka oczna jasna i wąska. Sylwetka krępa, wierzch brązowy, spód jasny. Ogon charakterystyczny, czarny, z białymi bokami, nogi krótkie, czarne. Występuje dymorfizm płciowy. Wierzch głowy ołowianoszary u samców. Samce przed szatą ostateczną z małą, pomarańczową plamą na gardle. U większości samic pierś jasnopłowa.
Występowanie
- można ją spotkać w starodrzewiach liściastych. Preferuje wilgotne buczyny
z bogatym podszytem i dużą ilością martwego drzewa.
Tryb życia - żywi się głównie owadami i innymi bezkręgowcami, rzadziej owocami.
Pożywienie głównie zbiera je z liści i z gałęzi a przy złej pogodzie również z ziemi.
Rozmnażanie - gnieździ się w dziuplach, szczelinach, w rozwidleniu konarów. Gniazdo zbudowane jest z liści, łodyg traw oraz mchu, pokryte jest włosiem. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa 5 do 6 białych lub niebiesko zielonkawych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi około dwóch tygodni. Po podobnym czasie młode opuszczają gniazdo. Po wylocie z gniazda pozostają jeszcze przez jakoś czas pod opieką rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |