Ortolan
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Ortolan (Emberiza hortulana)
Opis - długość ciała 15-16,5 cm, masa ciała 17-30 g. Samiec w szacie godowej ma popielatooliwkową głowę z żółtymi wąsami i gardłem. Spód ciała rdzawobrązowawy. Wierzch brązowy z brunatnymi smugami na grzbiecie .Cechą charakterystyczną jest różowy dziób i obrączka oczna. Samica oraz młode ptaki jaśniejsze i barwy są mniej wyraźne.
Występowanie - można spotkać w zadrzewieniach i pasach drzew przy drogach w sadach i skrajach większych lasów, często w otwartym krajobrazie rolniczym, najchętniej na polach z uprawami np. zbóż
Tryb życia- w okresie lęgowym odżywia się głównie drobnymi bezkręgowcami. Poza okresem lęgowym głównie nasionami traw i innych roślin. Samiec na wiosnę śpiewa wytrwale bardzo miłą dla ucha, dzwoniącą piosenkę.
Rozmnażanie- samica buduje gniazdo na ziemi z trawy i korzonków, wyścielone włosiem, osłonięte roślinnością. Miejscem na gniazdo są piaszczyste tereny rolnicze w pobliżu zadrzewień i zagajników, często na skraju zadrzewień. Lęgi, maksymalnie dwa w roku, rozpoczyna w maju. Składa do 5 białych jaj w różowo-fioletowe plamki. Wysiaduje je samica około 12-14 dni. Samiec w tym czasie pilnuje gniazda. Po około dwóch tygodniach od wyklucia pisklęta opuszczają gniazdo. Wyprowadza jeden, rzadziej dwa lęgi w roku.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |