Dziwonia
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Dziwonia (Carpodacus erythrinus)
Opis - długość ciała 13,5-15 cm. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są intensywnie ubarwione - mają czerwoną głowę, policzki, szyję, pierś oraz kuper. Brązowy pasek oczny (maska) Na skrzydłach dwa płowe paski. Spód białawy. Pełną intensywność ubarwienia zyskują dopiero po dwóch - trzech latach. Samice ubarwione skromnie, szarooliwkowe z wierzchu, ciemno plamkowane od spodu. Dziób u dziwonii jest ciemny, gruby, krótki oraz zaokrąglony.
Występowanie - zamieszkuje tereny wokół jezior i stawów hodowlanych, w dolinach rzecznych.
Tryb życia - dziwonia żywi się głównie pokarmem roślinnym (nasionami, jagodami i pędami) oraz larwami owadów. Samiec na wiosnę śpiewa krótką, fletową piosenkę, przypominającą śpiew wilgi.
Rozmnażanie - samica buduje gniazdo ze źdźbeł, wyściela je sierścią. Na miejsce gniazdowania wybiera głównie krzewy. Lęg rozpoczyna w czerwcu, składa od 3 do 6 niebieskich jaj, nielicznie ciemno plamkowanych i wysiaduje je przez 11-12 dni. W tym czasie karmiona jest przez samca. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Przez kolejne dwa tygodnie osobniki młodociane są dokarmiane przez oboje rodziców.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |