Płomykówka
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Płomykówka (Tyto alba)
Opis - ta średniej wielkości sowa ma 33-35 cm długości. Samica jest większa od samca. Jej stosunkowo duża głowa i szerokie skrzydła mają rozpiętość 80-95 cm .Wierzch ciała szary z rdzawymi plamami, a spód pomarańczowy o zmiennym odcieniu, czarno nakrapiany. Szlara na twarzy w kształcie serca jest biaława, oczy czarne. Nazwa pochodzi od białych plamek w kształcie płomyków, rozsypanych na grzbiecie i w mniejszej liczbie na piersi.
Występowanie - płomykówka najchętniej zamieszkuje wieże kościelne, nieodwiedzane przez ludzi ruiny, zaciszne miejsca w gospodarskich zabudowaniach. W ostatnich latach zaczęto ją też widywać w miastach, gdzie stwierdzano jej obecność w stropach bloków, kominach wentylacyjnych, transformatorach. Wybiera miejsca sąsiadujące z możliwie dużymi, otwartymi terenami zielonymi, a na wsiach z polami, łąkami.
Tryb życia - żywi się najczęściej drobnymi ssakami, zjada też drobne ptaki, płazy oraz nietoperze. Skład pokarmu można łatwo zbadać, analizując ich wypluwki, zawierające niestrawione części ofiar. Ptaki te nigdy nie latają w ciągu dnia, chyba że wyjątkowo w czasie karmienia piskląt. Nie opuszczają kryjówek również podczas deszczu i silnego wiatru, co spowodowane jest ich delikatnym upierzeniem.
Rozmnażanie - płomykówki nie budują gniazd, a jaja leżą w najciemniejszym kącie kryjówki, na suchych, pokruszonych wypluwkach. Wysiadywanie (głównie przez samicę) trwa 30-34 dni i rozpoczyna się od momentu złożenia pierwszego jaja (zazwyczaj 4-6 białych, owalnych jaj. W związku z tym różnica w wieku pomiędzy najmłodszym pisklęciem, a najstarszym może osiągać nawet kilkanaście dni. Młode opuszczają gniazdo w ciągu 7-8 tygodni. Przez kilka następnych tygodni pozostają jeszcze pod opieką rodziców. Podczas dnia oboje rodzice siedzą przy gnieździe.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |