Pójdźka
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Pójdźka (Athene noctua)
Opis - długość ciała 23-27,5 cm, rozpiętość skrzydeł 50-57 cm, masa ciała 100-226 g. Ubarwienie brunatne, biało plamkowane z wierzchu i ciemno kreskowane od spodu. Na słabo zaznaczonej szlarze wyróżniają się białe brwi i żółte oczy Z tyłu głowy biały wzór tworzący „fałszywą twarz”. Skrzydła zaokrąglone Brak dymorfizmu płciowego.
Występowanie - zamieszkuje tereny rolnicze z alejami i zadrzewieniami oraz w osiedlach ludzkich lub w ich pobliżu,
Tryb życia - pójdźka prowadzi częściowo dzienny tryb życia i można ją zobaczyć jak przesiaduje na widocznym miejscu, np. na szczycie dachu lub słupie, skąd rzuca się na zdobycz. Jej lot jest szybki, falisty. Poluje na gryzonie, małe ptaki, płazy i owady. Potrafi dość zgrabnie chodzić i skakać po ziemi na swych stosunkowo długich nogach. Gatunek ten posiada szeroki repertuar głosów. Głos godowy samca o długości ok. 1-2 sekundy to przeciągłe „ghuukk”, choć niektórzy słyszą to jako „póóójdź”, stąd też jej nazwa.
Rozmnażanie - nie buduje właściwego gniazda, a jaja umieszcza w dziupli lub na poddaszu zabudowania w otworach wentylacyjnych bloków mieszkalnych itp. Składa 2-5 jaj, w jedno-, dwudniowych odstępach. Najczęściej jaja składane są na przełomie kwietnia i maja, jednak zdarzają się przypadki, gdy pierwsze jajo pojawia się dopiero w czerwcu. Inkubacja trwa 23-25 dni, a młode przebywają w gnieździe 30-35 dni. Przez kolejny miesiąc po jego opuszczeniu dalej przebywają pod opieką rodziców. Ptaki gniazdujące w dziuplach często wybierają stare drzewa, które w pniu – oprócz normalnej dziupli – posiadają wydrążony „komin”. W chwili zagrożenia młode pójdźki wspinają się w górę drzew.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |