Dzięcioł zielony
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Dzięcioł zielony (Picus viridis)
Opis - długość ciała od 31-33 cm. Duży dzięcioł o zielonym wierzchu ciała i oliwkowoszarym spodzie. Na głowie u obu płci występuje czerwona czapeczka sięgająca do karku, okolica oka czarna, a samiec ma ponadto czerwony, czarno obwiedziony wąs. Wokół dzioba ma czarną maskę. Oczy są jasne, żółty kuper jest dobrze widoczny w locie.
Występowanie - zamieszkuje skraje świetlistych, wysokopiennych lasów, wysokie zadrzewienia w dolinach rzecznych, stare parki, sady, duże ogrody. Preferuje drzewa liściaste, szczególnie topole, olchy.
Tryb życia - pożywienie często zbiera na ziemi, głównym pożywieniem są mrówki i ich larwy. Zjada także inne owady, a sporadycznie dżdżownice, ślimaki, jagody i owoce. Język dzięcioła zielonego jest doskonałym przykładem przystosowania do sposobu żerowania: wysuwa się poza dziób aż do 10 cm, zakończony jest rogowym grotem, a pokrywa go rząd haczyków skierowanych do tyłu i lepka wydzielina. Dzięcioł zielony w przeciwieństwie do innych dzięciołów rzadko bębni, natomiast często odzywa się donośnym pogwizdywaniem.
Rozmnażanie - gniazdo znajduje się w dziupli, którą sam wykuwa w miękkim drewnie (często starego, chorego drzewa). Czasami zajmuje stare dziuple. Pod koniec kwietnia samica na wyściółce z próchna składa 5-9 silnie wydłużonych, białych jaj, które następnie na zmianę z samcem wysiaduje ok.15 dni. Po ok. 3 tygodniach pisklęta opuszczają dziuplę i wracają do niej jeszcze przez jakiś czas na noc.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |