Kos
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Kos (Turdus merula)
Opis - długość ich ciała waha się od 24 do 27 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 34 cm. Samce mają upierzenie czarne, błyszczące z wyraźnym żółtym dziobem (jego koniec jesienią staje się czarny). Stare samce mają dziób pomarańczowy. Zabarwienie dzioba samca kosa jest cechą stosowaną do przyciągania partnera, intensywny kolor wskazuje, że samiec ma łatwość zdobywania pokarmu. Samica, jest podobnej do samca wielkości, ma oliwkowo brązowe upierzenie z mało widocznymi plamkami na spodzie ciała i jasnym podgardlem. Dziób ma brązowy.
Występowanie - najczęściej w ogrodach, parkach i zaroślach. Można go również znaleźć na polach uprawnych z żywopłotami i na terenach leśnych. Coraz częściej można go spotkać na terenach zurbanizowanych.
Tryb życia - osobniki najczęściej poruszają się po ziemi skacząc, lot ptaków jest dość powolny, choć zręcznie poruszają się pomiędzy krzewami tuż ponad ziemią. Odżywia się owadami, dżdżownicami i owocami. Żerując przybiera typową pozę z lekko uniesionym ogonem i nieco opuszczonymi skrzydłami. Ptaki śpiewają, siedząc na umieszczonych wysoko punktach,np.wysokie drzewa. Toki odbywają się najczęściej wczesnym rankiem lub wieczorem, a w miejscach ze sztucznym oświetleniem, także po zapadnięciu zmroku. Ciekawe, że do śpiewu samce wplatają motywy i naśladownictwa: powtarzają dźwięki zasłyszane w okolicy
Rozmnażanie- samice składają od 3- 6 jaj o barwie zielononiebieskiej lub brązowej, które są w drobne plamki, koloru rdzawego. Wysiadują wyłącznie samice. Okres wysiadywania trwa średnio 12-14 dni. Po wykluciu pisklęta karmione są przez obydwoje rodziców, głównie robakami lub gąsienicami przez ok. około 14 dni. Gniazdo to głęboka czarka z trawy i drobnych gałązek, wylepiona od środka mieszaniną próchnicy i piasku oraz wyścielona trawą; umieszczona w przy pniu lub w rozwidleniu gałęzi.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |