Szpak
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Szpak (Sturnus vulgaris)
Opis - długość ciała: 21-23 cm. Czarno ubarwiony ptak o lśniącym upierzeniu, w szacie godowej dziób żółty, później szary. W upierzeniu spoczynkowym całe ciało upstrzone białymi plamkami. Młody ptak szarobrunatny. Jest uzdolnionym śpiewakiem, który potrafi naśladować śpiew innych gatunków ptaków. Jest wszędobylski i świetnie przystosował się do życia w mieście.
Występowanie - można spotkać w różnego typu lasach, zwłaszcza ich obrzeżach, parkach miejskich i wiejskich, ogrodach, alejach i kępach drzew.
Tryb życia - lubi żerować w stadach na otwartej przestrzeni, chodząc po ziemi. W okresie lęgowym zjada głównie owady (drutowce, stonkę, pędraki, a nawet włochate gąsienice). Po wylocie młodych z gniazd zaczyna odżywiać się owocami tj. czereśniami, wiśniami, winogronami itp.
Rozmnażanie - szpak w zależności od rejonu wyprowadza 1 lub 2 lęgi w roku, w maju i w czerwcu. Gniazdo ściele w dziuplach, szczelinach murów i skał, budkach lęgowych, pod dachówkami. Jest to miękkie posłanie ze słomy, siana, trawy i suchych liści. Składa 4-7 jednolicie jasnoniebieskich jaj. Wysiadują oboje rodzice przez 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 3 tygodniach. Gniazdo zakłada w dziupli, skrzynce lęgowej lub w szczelinie budynku. Zbudowane z luźno ułożonego materiału roślinnego, wymoszczone piórkami.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |