Modraszka
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Modraszka (Parus caeruleus)
Opis - zarówno samiec jak i samica sikory modrej mają białe policzki z czarnym paskiem przez oko, czapeczka na głowie niebieska otoczona białą obwódką, pierś i brzuch żółte. Skrzydła i ogon niebieskie. Masa ciała ok.10 g, rozpiętość skrzydeł 20cm, długość ciała 11-12 cm.
Występowanie - można ją spotkać w różnego typu lasach z wyjątkiem suchych sośnin, parkach, ogrodach i sadach. Powszechnie występują także w zadrzewieniach śródpolnych i w osiedlach ludzkich z zabudową miejską włącznie.
Tryb życia - przebywa u nas przez cały rok, choć w rzeczywistości część ptaków odlatuje, a inne przybywają na zimę z północy i wschodu Europy. Pożywienie stanowią owady i pajęczaki żyjące na gałązkach i liściach drzew. Zjadają także nasiona roślin oleistych oraz nasiona niektórych drzew. Zimą bywają częstymi gośćmi w karmnikach.
Rozmnażanie - modraszka wyprowadza jeden lęg w roku, jednak składa bardzo dużą ilość jaj, z reguły jest ich około 12, często nawet 16. Jajka są wysiadywane przez samice przez około 14 dni. Po wykluciu się, młode pozostają w gnieździe przez około 2 tygodnie, później je opuszczają, jednak modraszka przez około 2 tygodnie, jeszcze czasami dostarcza im pokarm. Gniazdo zakłada w dziupli lub skrzynce lęgowej; uwite z mchu i traw i wysłane piórkami, włosiem i puchem.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |