Myszołów zwyczajny
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Myszołów zwyczajny (Buteo buteo)
Opis - długość ciała: 50-57 cm. Średniej wielkości ptak drapieżny o bardzo zmiennym ubarwieniu utrzymanym w różnych odcieniach brązu, często z jaśniejszym spodem ciała. Ogon i lotki pręgowane. W locie sylwetka dość zwarta o stosunkowo szerokich i niezbyt długich skrzydłach i dość krótkim ogonem.
Występowanie - zamieszkuje lasy różnego typu, zwłaszcza ich obrzeża lub bardziej rozczłonkowane fragmenty, zadrzewienia śródpolne, kępy lub szpalery drzew w terenie otwartym.
Tryb życia- zjada małe ssaki, ptaki, płazy, gady, duże owady, dżdżownice, najczęściej poluje na swoje ofiary na ziemi, choć zdarza się, że wypatruje je z powietrza i łapie, atakując z góry.
Rozmnażanie - samica myszołowa wyprowadza w ciągu roku tylko jeden lęg. Składa 3-4 jaj, które wysiaduje przez około 35 dni. Po wykluciu młodych, dokarmia je zarówno samiec, jak i samica. Młode pozostają w gnieździe przez około 50 dni. Później opuszczają je, jednak przez pewien czas rodzice jeszcze podejmują się opieki nad nimi. Gniazdo buduje w koronie drzewa, zwykle przy pniu lub w rozwidleniu gałęzi, zbudowane z gałęzi, zwykle o średnicy ok. 1 m.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |