Skowronek
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Skowronek (Alauda arvensis)
Opis - długość ciała 16-18 cm, masa ciała 26-50 g. Upierzenie brunatnoszare, ciemno plamkowane z wierzchu, spód białawy z kreskowaną piersią. Na głowie ma niewielki czubek
Występowanie - pola uprawne, łąki, pastwiska, ugory
Tryb życia - odżywia się owadami i innymi bezkręgowcami w sezonie lęgowym. Poza tym okresem zjada nasiona i liście. Poluje na ziemi. Szybko biega po ziemi. Nie siada na drzewach. Jest jednym najbardziej znanych ptaków, dzięki swej powszechności występowania oraz donośnemu śpiewowi, który rozbrzmiewa niemal nad każdym polem przez całą wiosnę.
Rozmnażanie – samica składa 3-5 szarych lub oliwkowych, gęsto nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 11-12 dni. Młode osiągają lotność po 18-20 dniach, ale opuszczają gniazdo już w połowie tego okresu. Gniazdo to dołek w ziemi wymoszczony źdźbłami traw, ukryty w niskiej roślinności. Jaja wysiaduje samica. W zniesieniu od 3 do 5 jaj. Młodymi opiekuje się samiec i samica. Po 18-20 dniach od wyklucia młode są już zdolne do lotu, a gniazdo opuszczają już po 8-10 dniach. Skowronki są wyjątkowe pod względem kontynuowania śpiewu godowego nawet po wykluciu się piskląt. Inne ptaki zajmują się już wówczas głównie karmieniem.
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY)) zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy. |
Przyroda |
2. Zwierzęta |