Konferencja „Edukacja dla Doliny Baryczy”
Aktualności, Autor:Miejscowość: Milicz
października 2014 odbyła się konferencja, na której podsumowaliśmy 10 miesięcy pracy nad Projektem Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej.
Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy, koordynatorzy szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele ośrodków edukacji pozaszkolnej. Licznie przybyli goście (ponad 100 osób) wysłuchali jaki był przebieg realizacji projektu, podpisali umowy o współpracy partnerskiej, uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, wzięli udział w prezentacji kreatywnej oferty edukacyjnej oraz zwiedzali wystawę przygotowaną w ramach Dni Karpia „Rybołowy”.
Do projektu ostatecznie przystąpiło: 47 szkół (24 szkoły dolnośląskie i 23 wielopolskie) oraz 22 podmioty edukacji przyrodniczej, 9 856 uczniów (dane za rok szkolny 2013/2014).
W trakcie projektu odbyły się: 2 wyjazdy studyjne (pierwszy do Lipska, drugi po czołowych ośrodkach edukacji pozaszkolnej: Włocławek, Toruń, Gdańsk, Biedrusko, Kwidzyń), 2 konferencje, 15 spotkań z nauczycielami i edukatorami oraz wiele spotkań roboczych dotyczących powstania pomocy dydaktycznych i umieszczaniu zasobów na portalu.
Na konferencji pani prezes Stowarzyszenia Inga Demianiuk – Ozga przedstawiła podsumowanie dotychczasowych działań, zaprezentowała planowane narzędzia edukacyjne, m.in. piękne rysunki przyrodnicze, które stanowią materiał wyjściowy do gier, kart, puzzli dla dzieci,
gotowe pacynki „8 wspaniałych” – czyli 8 najbardziej charakterystycznych zwierząt występujących w Dolinie Baryczy,
kolorowanki dla dzieci, które opowiadają o herbie każdej z gmin oraz zwierzątkach – „Ośmiu wspaniałych”.
Pani prezes przedstawiła też zasady zakupu i dystrybucji wyposażenia szkół i ośrodków edukacyjnych oraz pokazała jak przebiegł pilotaż oferty ośrodków w ramach Dni Karpia 2014.
Koordynator ds. promocji i informacji Anna Urbańczyk dokonała inauguracji serwisu edukacyjnego pod ogólnodostępnym adresem www.edukacja.barycz.pl . Teraz każdy może wejść i skorzystać z zasobów portalu oraz umieścić własny materiał edukacyjny czy to w postaci scenariusza lekcji, czy prezentacji, zdjęć , publikacji – możliwości jest wiele.
Po przerwie podpisaliśmy umowy z dyrektorami szkół i ośrodków oraz przeprowadziliśmy krótki panel dyskusyjny w grupach nad następnymi ważkimi tematami dotyczącymi rozwoju projektu edukacyjnego (monitoring, zasady certyfikacji, ewaluacja, rola samorządów w tworzeniu Programu).
Projekt szybkimi krokami zaczyna przekształcać się w ciekawy, ważny dla regionu systemowy PROGRAM EDUKACYJNY– do tego jednak, potrzebujemy wsparcia uczestników - stąd pomysł na powołanie Rady Programowej Programu Edukacja dla Doliny Baryczy. Rada zajmowałaby się oceną i akceptacją zasobów w portalu uczestnicząc w tzw. systemie eksperckim, czuwała nad konkursami, festiwalami edukacyjnymi, które odbywać się mają na obszarze całej Doliny Baryczy oraz ewaluacją i planowaniem działań w ramach Programu EDUKACJA dla DOLINY BARYCZY.