BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Bielik (Haliaetus albicilla)

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Największy polski drapieżnik, uważany za pierwowzór godła państwowego.


Bielik jest dużym ptakiem. Wielkość ciała dorosłych osobników osiąga prawie metr długości, a rozpiętość skrzydeł to niemal dwa i pół metra. Dorosły ptak ubarwiony brunatno z rozjaśnioną głową i ramionami oraz krótkim, białym ogonem. Dziób żółty, potężny, mocne nogi o nieopierzonych skokach. Młode osobniki są koloru brunatnego o łaciatym upierzeniu z ciemnym dziobem i ogonem, które jaśnieją z wiekiem i osiągają ubarwienie dorosłych po 4-5 latach.

Po latach prześladowań w XX wieku Bielik został objęty ścisłą ochroną, dzięki której jego liczebność w Polsce znacznie wzrosła i obecnie uznaje się go za gatunek niezagrożony wyginięciem.

Dolina Baryczy jest idealnym środowiskiem dla bielika. Wymaga on bowiem większych kompleksów leśnych ze starym drzewostanem, na których buduje swoje gniazdo. Używane przez wiele lat gniazdo może być dość okazałe, przekraczać 2 m wysokości i osiągać ciężar nawet jednej tony. Bieliki najchętniej zakładają gniazda na sosnach oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych, gdzie najczęściej polują. Tego niezwykłego drapieżnika obserwować można w takich kompleksach jak: Stawno, Radziądz, Ruda Sułowska, Jamnik, Potasznia, czy też Staw Rudy.

Gatunek chroniony, wymieniony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako wymagający szczególnej uwagi, i w Dyrektywie Ptasiej, zagrożony przez utratę siedlisk poprzez wyrąb starych drzewostanów w pobliżu wód oraz niepokojenie w okresie lęgowym.

Więcej informacji o tym, gdzie i kiedy najlepiej wypatrywać bielików, o ich siedliskach, liczebności, lęgu, pokarmie, wędrówkach można znaleźć na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl


Autor zdjęcia: Piotr Wzietek, fotolia.com

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij