Czapla siwa
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwojuBudowa ciała czapli siwej jest podobna do bociana, lecz sylwetkę ma smuklejszą. W locie wyróżnia się esowato wygiętą szyją i łukowato wygiętymi skrzydłami. Upierzenie ma popielate z wierzchu i białawe od spodu. Z tyłu głowy zwisa czarny czub, a z przodu szyi ma rząd czarnych plamek. Młoda czapla nie ma wyrazistego rysunku na głowie i szyi.
Czapla siwa gniazduje zwykle w dużych koloniach, często wspólnie z kormoranami. Obecnie w Dolinie Baryczy istnieją trzy kolonie lęgowe, skupiające łącznie około 400 gniazd. Największa kolonia (wspólna z kormoranem) znajduje się w kompleksie Radziądz i liczy około 200 gniazd. Ptaki nielęgowe spotkać można na wszystkich stawach, rzekach i większych rowach w całej dolinie.
O ile czapla siwa jest rybożernym ptakiem na terenie stawów hodowlanych uznawana za szkodnika. Jest gatunkiem chronionym częściowo z wyjątkiem obrębów stawów hodowlanych, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej.
Z innymi informacjami o miejscach i czasie występowania, siedlisku, gnieździe, lęgu, preferowanym pokarmie i wędrówkach czapli siwej można zapoznać się na stronach:
Autor zdjęcia: Samuele, fotolia.com
Przyroda |
2. Zwierzęta |
Krajobrazy DB |