Remiz
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwojuWyraźnie mniejszy od wróbla ptak śpiewający (długość ciała 10-11 cm). Przypomina swym ruchliwym zachowaniem sikorę Remiz sprawia wrażenie popielatego ptaka i łatwo rozpoznać go po czarnej maseczce. Grzbiet rdzawo-brązowy, a lotki i sterówki są biało obrzeżone. Samiec jest podobny do samicy, ale bardziej skontrastowany.
Remiz należy do mistrzów budowy gniazd. Budowane przez około dwa tygodnie gniazdo w kształcie miękkiej, workowatej torby z bocznym korytarzem jest niezwykle misternie uwite. Wielkie wrażenie sprawia też dlatego, że jest zawieszone w niedostępnym miejscu, na cienkich gałązkach drzew rosnących nad rzekami i stawami - najczęściej na wierzbach, ale też na topolach czy olchach.
Obfitość odpowiednich siedlisk powoduje, iż jest on stosunkowo liczny na większości kompleksów stawowych oraz nad rzekami i większymi zadrzewionymi rowami. Liczebność baryczańskiej populacji remiza jest trudna do ustalenia, ale liczy prawdopodobnie nie mniej niż 200 par lęgowych. W Dolinie Baryczy ten gatunek można obserwować w śród zadrzewień wzdłuż rzeki, kompleksach Radziądz, Jamnik, Niezgoda, Sanie, Ruda Sułowska i niektórych innych.
Remiz jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej.
Inne informacje o cechach charakterystycznych i przyzwyczajeniach remiza można znaleźć na stronach:
Autor zdjęcia: Nikolay Stoilov, fotolia.com
Przyroda |
2. Zwierzęta |
Krajobrazy DB |