Czernica
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju 0/5
Jedna z liczniejszych kaczek nurkujących.
Kaczor czernicy upierzony czarno, boki ma białe. Jego cechą charakterystyczną jest długi czub zwisający z tyłu głowy. Samica ubarwiona brunatnie, ma krótki czubek. Obie płci mają szary z czarnym końcem dziób. Długość ciała sięga prawie pół metra.
Czernica przybyła do naszego kraju dopiero pod koniec XIX wieku stając się obecnie jedną z najliczniejszych lęgowych kaczek. Preferuje stawy hodowlane i jeziora. Ostatnio zasiedla także osadniki, glinianki i inne akweny. Szczególnie chętnie gniazduje w koloniach śmieszek, gdzie często dochodzi do podrzucania jaj do gniazd innych samic.
W Dolinie Baryczy gniazduje między 500 a 1000 par, zaś podczas migracji gromadzi się ponad 2000 ptaków. Najliczniejsze populacje zamieszkują kompleksy Stawno, Ruda Sułowska, Trzcieliny, Krośnice i Żeleźniki, choć lęgowe czernice występują we wszystkich głównych kompleksach.
Czernica jest gatunkiem łownym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej, zagrożonym przez utratą siedlisk lęgowych w wyniku intensyfikacji gospodarki stawowej i związanym z tym pogłębianiem stawów, niszczeniem roślinności szuwarowej i likwidacją wysp.
Więcej informacji dotyczących sposobu, miejsca i czasie jej obserwacji znajdziesz na stronach:
Autor zdjęcia: Mateusz Matysiak, ptaki.info.pl
PODKATEGORIE
Przyroda |
2. Zwierzęta |
Krajobrazy DB |
5. Staw |