Dudek
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwojuDudek jest jednym z najoryginalniejszych polskich ptaków. Posiada ubarwienie gliniasto-pomarańczowe. Grzbiet i skrzydła ma czarno-białe pręgowane, ogon czarny z białą przepaską. Pstre ubarwienie jest szczególnie rzucające się w oczy u ptaka w locie, gdy wygląda jak ogromny motyl. Głowa dudka ozdobiona jest długim ruchliwym czubem z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia. Długi dziób służy do wyszukiwania zdobyczy w ziemi. Odzywa się donośnym, niskim "upupup". Młode osobniki w gnieździe by przegonić intruza posługują się niezwykłą bronią w postaci cuchnącej cieczy wystrzykiwanej w kierunku wroga.
Wcześniej gatunek tego ptaka był powszechnie spotykany w Polsce. W ostatnich dziesięcioleciach ze względu na intensyfikację rolnictwa znacznie zmniejszył liczebność (zwłaszcza w zachodniej Polsce). Ptak ten najchętniej zamieszkuje luźno zadrzewione tereny łąkowe, często w dolinach rzecznych. Wymaga obecności alei lub chociaż pojedynczych starych dziuplastych drzew. Taki krajobraz zachował się w Dolinie Baryczy, więc występuje tu dość liczna jak na warunki zachodniej Polski populacja licząca około 30 par lęgowych. W Dolinie obserwować go można w okolicach Rudy Sułowskiej, Niezgody, Jamnika, Marchwisk, Skoroszowa.
Dudek jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej, zagrożonym utratą siedlisk w wyniku usuwania dziuplastych drzew, zarastania pastwisk i łąk po zaprzestaniu wypasu oraz niszczenia owadów środkami chemicznymi.
Więcej informacji o preferencjach w zakresie siedlisk lęgowych i żerowiskowych tego ptaka i inne wiadomości pomocne dla jego obserwacji można znaleźć na stronach:
Autor zdjęcia: Paweł Wacławik, ptaki.info.pl
Przyroda |
2. Zwierzęta |
Krajobrazy DB |
3. Łąka |