Czerwończyk nieparek
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar)
Opis: Chroniony gatunek motyla dziennego. Rozpiętość skrzydeł do 30- 40 mm. Samica jest większa od samca. Motyle drugiego pokolenia wyraźnie mniejsze niż pierwszego. U obu płci ubarwienie spodu skrzydeł podobne. Wierzchnia strona barwy pomarańczowej z metalicznym połyskiem. U samca na skrzydle przednim ciemna plamka, na tylnym – czarne obrzeża ze stycznymi kropkami ułożonymi w rząd. Natomiast samica posiada więcej czarnych plamek i rządek ciemnych plamek równoległych do brzegu zewnętrznego skrzydła.
Występowanie: Motyl ten spotykany powszechnie na niżu, rzadko na pogórzach i w niższych partiach gór. Związany z siedliskami wilgotnymi – podmokłe łąki oraz torfowiska niskie. Obserwowany również w suchszych siedliskach ruderalnych. Znany od dawna ze stanowisk na terenie Doliny Baryczy.
Tryb życia: Motyl jest aktywny w ciągu dnia, lata przy słonecznej pogodzie. Odwiedza stosunkowo wiele różnych gatunków kwiatów, preferując głównie te o barwie fioletowej i żółtej, rzadziej białej.
Rozmnażanie: Gąsienice wylęgają się z zimujących jaj wczesną wiosną. Żerują do początku czerwca, kiedy to przepoczwarczają się na roślinie żywicielskiej, którą jest głównie szczaw lancetowaty, a sporadyczne inne gatunki szczawiu. Poczwarka jest koloru brunatnego. Wylęg dorosłych motyli następuje w drugiej dekadzie czerwca. W ciągu sezonu możliwe są dwa cykle.
Przyroda |
2. Zwierzęta |