Jelonek rogacz
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Jelonek rogacz (Lucanus cereus)
Opis: Największy owad żyjący w Polsce. Budowa ciała majestatyczna, masywna zwłaszcza u samców. Długość u samicy do 27-45 mm a samca do 40 do 83 mm Wierzchnia część ciała jest lekko błyszcząca i wypukła, ubarwienie o niewielkiej zmienności, najczęściej brunatne lub ciemnobrunatne, głowa i przedplecze są zwykle ciemniejsze, czarno-brunatne. Bardzo charakterystyczna jest budowa żuwaczek u samców. Zwykle są one silnie rozwinięte, lekko wygięte na wzór poroży jelenia, stąd polska nazwa.
Występowanie: Związany ze środowiskiem leśnym, jest gatunkiem ciepłolubnym, występującym w terenach nizinnych i na pogórzach. Preferuje świetliste dąbrowy i grądy z dużą ilością martwego drewna. Z terenów Doliny Baryczy znany z kilku stanowisk.
Tryb życia: Część cyklu spędza w formie pędraka o skrytym trybie życia żerującego na styku gleby i rozkładającego się martwego drewna. Dorosły osobnik żyje krótko. Czasem przesiaduje na korze drzew, żywiąc się sokiem wypływającym z ran drzew. Aktywność podczas ciepłych, słonecznych dni zwiększa się po zachodzie słońca i trwa do późnych godzin nocnych. Lot powolny i ociężały na niewielkie odległości, o niskim tonie brzęczenia.
Rozmnażanie: Po zapłodnieniu samica wykopuje dołek pod karpą martwego drzewa, po czym ze złożonych jaj wylęgają się larwy. Żerują one w butwiejącym drewnie od 3 do 6 lat, na jesień przechodzą w stan poczwarki. Początkiem lata dorosłe osobniki wygrzebują się na zewnątrz i przystępują do rójki, która trwa od czerwca do lipca. Wśród samców często dochodzi do widowiskowych walk o terytorium i samice.
Przyroda |
2. Zwierzęta |